Makrozomik yenidoğan bebeklerin erken dönem mortali̇te ve morbi̇di̇te anali̇zi̇
- Tez No: 835634
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Yenidoğanlarda doğum ağırlığı (DA) ≥4000 g makrozomiyi tanımlar ve sıklık %0,9-15'dir. Term makrozomik yenidoğanlar term AGA (appropriate gestational age) bebeklerle karşılaştırıldığında neonatal erken dönem morbidite (doğum eylemi kaynaklı, kardiyorespiratuvar, metabolik, hematolojik, morfolojik ve fonksiyonel) ve mortalite açısından daha yüksek risk altındadır. Biz de çalışmamızda term makrozomik yenidoğanlarda erken dönem morbidite ve mortaliteyi irdelemeyi amaçladık. Yöntem: Ocak 2022-Haziran 2023 yılları arasında 37-42 gebelik haftasında tekiz gebelikten ≥2500 g canlı doğan yenidoğanlar doğum sonrası morbidite ve mortalite açısından değerlendirildi. Doğum ağırlığı ≥4000 g yenidoğanlar çalışma grubunu, 2500-3999 gram olan yenidoğanlar kontrol grubunu oluşturdu. Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındı. Klinik forma kaydedilen veriler elektronik ortama geçirildi. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software programı kullanıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p0,05). Çalışmada mortalite saptanmadı. Sonuç: Makrozomi sıklığı literatürle benzerdi. Takipsiz gebelikler makrozomik grupta kontrol grubuna kıyasla anlamlı yüksekti. Maternal doğum öncesi ağırlığı ile neonatal doğum ağırlığı arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı. CPD nedenli sezaryen doğum makrozomik grupta anlamlı yüksekti. Yaşamın ilk 1 saatinde doğum ağırlığı arttıkça kan şekerinin düştüğü görüldü. Makrozomik grupta ilk 1 saatindeki kan şekeri kontrol grubuna kıyasla anlamlı düşük bulundu. Doğum salonunda postnatal ilk 15 dakikada ölçülen noninvaziv arteriyel sistolik/diyastolik kan basınçları makrozomik grupta anlamlı yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction: Birth weight (BW) ≥4000 g defines macrosomia in newborns and the frequency is 0.9-15%. Term macrosomic newborns are at higher risk of neonatal early morbidity (labor-induced, cardiorespiratory, metabolic, hematological, morphological and functional) and mortality compared to term AGA (appropriate gestational age) babies. In our study, we aimed to determinate early morbidity and mortality in term macrosomic newborns. Method: Between January 2022 and June 2023, live newborns weighing ≥2500 g from singleton pregnancies at 37-42 weeks of gestation were evaluated in terms of postnatal morbidity and mortality. Newborns with a birth weight of ≥4000 g were study group, and 2500-3999 g were control group. Clinical Research Ethics Committee approval was received. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software program was used. The results were evaluated at the 95% confidence interval and the significance level was p0.05). No mortality was detected in the study. Conclusion: The prevalence of macrosomia was similar to the literature. Pregnancies without follow-up were higher in the study group. A positive correlation was detected between maternal weight and neonatal birth weight. The rate of C/S due to CPD was significantly higher in the macrosomic group. Glucose level decreased as birth weight increased in the first hour of life. Noninvasive arterial systolic/diastolic blood pressures in the first 15 postnatal minutes were higher in the macrosomic group.