Konjenital hipotiroidili hastalarda eşlik eden tiroid dışı anomaliler
Accompanying extrathyroidal anomalies in patients with congenital hypothyroidism
- Tez No: 835663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP UNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş-Amaç: Konjenital hipotiroidizm (KH), tiroid bezi gelişiminin tamamlanmamış olması veya tiroid hormonu üretiminin yetersiz olması nedeniyle gelişen tiroid hormonu eksikliği hastalığıdır. Tiroid hormonu nörogelişim için kritik öneme sahiptir; çocuklarda önlenebilir zeka geriliğinin önde gelen nedeni olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada KH nedeniyle takip edilen hastaların eşlik eden ek konjenital anomaliler açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmaya 2016-2023 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde takip edilen toplam 265 KH olan hasta alındı. Hastaların dosya kayıtlarından sosyodemografik özellikler, tiroid ultrasonografi sonuçları, tiroid fonksiyon testleri (TSH, Serbest T4), batın ultrasonografi sonuçları, ekokardiyografi sonuçları ve ek anomali varlığı retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam 265 olgunun 106'sı (%40) kız, 159'u (%60) erkekti. Çalışmaya dahil edilen 265 hastanın 77'sinde (%29,1) tiroid dışı ek konjenital anomali tespit edilirken, 188'inde (%70.9) ek konjenital anomali tespit edilmedi. Çalışmada ek anomali saptanan 77 hastanın 52'sinde(%67,5) kardiyovasküler sistem anomalisi, 23'ünde (%29,9) ürogenital sistem anomalisi, 14'ünde (%18,2) gastrointestinal sistem anomalisi, 2'sinde (%2,6) kas ve iskelet sistem anomalisi tespit edildi. Ayrıca sınıflandırılmayan diğer sistem anomalisi olan 6 (%7,8) hasta tespit edildi. Çalışmaya alınan 265 hastanın 22'sinde (%8,3) tiroid disgenezisi, 243'ünde (% 91,7) dishormonogenezis mevcut idi. Tiroid disgenezisi ile dishormonogenezisi olan olgular tiroid dışı ek anomali sıklığı açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction - Aim: Congenital hypothyroidism (CH) is a thyroid hormone deficiency that develops due to incomplete development of the thyroid gland or inadequate production of thyroid hormones. Thyroid hormones are critical for neurodevelopment; CH is considered to be the leading cause of preventable mental retardation in children. In this study, it was aimed to evaluate patients, who were followed up for CH, in terms of additional congenital anomalies. Materials and Methods: In the study, a total of 265 patients with CH, who were followed up in the Dicle University Faculty of Medicine Hospital between 2016 and 2023, were included. Sociodemographic characteristics, the results of thyroid ultrasonography, thyroid function tests (TSH, Free T4), abdominal ultrasonography and echocardiography, and information regarding the presence of additional anomalies were obtained from the medical records of the patients and examined retrospectively. Findings: Among the 265 patients included in the study, 106 (40%) were female and 159 (60%) were male. Additional extra-thyroidal congenital malformations were detected in 77 (29.1%) of the 265 patients, while no additional congenital anomalies were found in 188 (70.9%) patients. In the study, it was found that 52 (67.5%) of the 77 patients with detected additional anomalies had cardiovascular system anomalies, 23 (29.9%) had urogenital system anomalies, 14 (18.2%) had gastrointestinal system anomalies and 2 (2.6%) had muscular and skeletal system anomalies. In addition, 6 (7.8%) patients were found to have other system anomalies that were unclassified. Thyroid dysgenesis was present in 22 (8.3%) of the 265 patients included in the study and dyshormonogenesis was present in 243 (91.7%) patients. Patients with thyroid dysgenesis and dyshormonogenesis were compared in terms of the frequency of additional extra-thyroidal malformations.