Türk Edebiyatı Dergisinin (2015-2022) sistematik tahlili
Systematic analysis of the Journal Turkish Literature Magazine - (2015-2022)
- Tez No: 835838
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 538
Özet
Dergiler, milletlerin kültürüne, düşüncesine, sanatına ve sosyal yaşamına yön vermede önemli bir yere sahiptir. Yayımladıkları dönemin hem edebi hayatına birer öncü olurlar hem de siyasi ve sosyal yaşamının gelişmesine katkıda bulunurlar. Bu özellikleriyle incelendikleri zaman dergiler, sosyal yaşamın farklı alanıyla ilgili kaynak niteliğindedir. Dergiler sanatçıların mirasını genç nesillere aktarma bilinci ile hareket etmektedirler. Türk Edebiyatı dergisi Ocak 1972 yılında yayın hayatına başlamış ve usta sanatçılarıyla birlikte bugüne kadar yayım hayatını sürdürmeyi başarmıştır. Türk Edebiyatı dergisi güçlü yazar kadrosu ve yazı zenginliğiyle büyük bir boşluğu doldurmayı başarmıştır. Türk Edebiyatı dergisi uzun süreli bir yayım hayatının olması, genç yazarlara fırsat vermesi ve yayınlanan eserleri ile kendisine has bir tavra sahiptir. Bu çalışmamızda Türk Edebiyatı dergisinin 2015-2022 yıllarında yayımlanan 500-582 arasındaki sayılarını sistematik olarak analiz edeceğiz.
Özet (Çeviri)
Magazines have an important place in shaping the culture, thought, art and social life of nations. They both become a pioneer in the literary life of the period they published and contribute to the development of the political and social life. When examined with these features, magazines are a source for different areas of social life. magazines act with the awareness of transferring the legacy of artists to younger generations. Turkish Literature magazine started its publication life in January 1972 and has managed to continue its publication life together with its master artists. Turkish Literature magazine has succeeded in filling a big gap with its strong writer staff and rich writing. Turkish Literature magazine has a unique attitude with its long-term publication life, giving opportunity to young writers and published works. In this study, we will systematically analyze the issues between 500-582 of the Turkish Literature Magazine published 2015-2022.