Parabolik tipten bir denklem sisteminin çözümlerinin üstel büyümesi
Exponential growth of solution for a system of a parabolic type equation
- Tez No: 835966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYİS TURUT, PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezin ilk bölümünde çözümlerin üstel büyümesi ile ilgili bazı temel bilgiler ve örnekler verilmiştir. İkinci bölümde tezin esas kısmını oluşturan problemler tanıtılmıştır. Daha sonra literatür bilgisi verilmiştir. Üçüncü bölümde sonraki bölümde kullanılacak olan bazı temel tanım, teorem ve eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölümün birinci kısmında parabolik tipten viskoelastik Kirchhoff denklem sisteminin, ikinci kısmında ise parabolik tipten m-Laplasyan ve Kirchhoff terimli denkleminin çözümlerinin üstel büyümesi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first section of this thesis provides fundamental information and examples concerning the exponential growth of solutions. In the second chapter, the problems that form the main part of the thesis are introduced. Later, literature information is given. In the third chapter, some fundamental definitions, theorems and inequalities that will be used in the next chapter are given. In the first part of the fourth section, solutions of the parabolic type viscoelastic Kirchhoff equation system have been studied, while in the second part, solutions with exponential growth for the parabolic type m-Laplacian equation with Kirchhoff term have been investigated.