2015-2020 arası Emrah Yücel film afişlerinin grafik tasarımı açısından incelenmesi
Examination of Emrah Yücel film posters between 2015-2020 in terms of graphic design
- Tez No: 836338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÖKSAL BİLİRDÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Grafik tasarım görsel aktarım sürecinde etkin rol oynamaktadır. Diğer görsel aktarım süreçlerinin başlangıcını oluşturan grafik tasarım iletişim ihtiyacının basit ve karmaşadan uzak biçimde aktarılmasını sağlamaktadır. Eski dönemler yeni istek ve ihtiyaçların doğmasıyla şekillenirken iletişim kurma ihtiyacı ise insanoğlunun var olduğu her dönemde kendini göstermiştir. Afiş kullanımı ise iletişim ihtiyacının karşılanmasında aktif olarak kullanılan görsel aktarım biçimidir. Afişler sembollerle eşgüdümsel olarak aynı görevi üstlenmektedirler. Anlatım ve aktarım yüzdeleri oldukça yüksek olan afişler sektörler arası da yaygın olarak kullanılmaktadır. Pazarlama, tanıtım, bilgi aktarımı süreçlerinde ilk sırada kullanılan grafik elemanıdır. Tez kapsamında iletişim ihtiyacının veya iletim sürecinin kısa ve öz biçimde aktarılması noktasında afiş kullanımı azımsanmayacak derecede çoktur. Bu sürecin aktarımında estetik görüntünün de süreci etkilemesinden yola çıkılarak afiş tasarım sürecinde yüzey üzerinde konumlandırılan görsellerin estetik bütünlük ve ahenk içerisinde tasarımda kullanılması için kılavuz görevi gören grafik tasarım ilke ve elemanlarından faydalanılmaktadır. Sürece dahil olan elemen ve ilkeler mesajın etkileyici ve vurucu olması ayrıca amaca hizmet noktasında tasarıma yön vermektedir. İletişim ve aktarım sürecini bünyesinde barındıran afişler birçok alanda kullanılarak satın alma ve karar vermede etkin rol oynamaktadır. Yoğun olarak görsel tabanlı kullanılan afiş, zihinde canlandırma sürecine de büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca afişler görsel tabanlı diğer alanlarda da kullanılmaktadır. Bu alanların başında sinema sektörü gelmektedir. Sinemada da kullanılan afişler izleyicinin karar vermesini ve film hakkında fikir sahibi olmasını amaçlayacak görsel ve metinsel ifadelerle tasarlanmaktadır. Birçok teknik ve görsel ifadelerin bulunduğu afişleri estetik bütünlük çerçevesinde sunmak için grafik tasarım eleman ve ilkeleri kullanılmaktadır. Vurguyu destekleyen grafik tasarım eleman ve ilkeleri film ve tasarım arasında köprü görevi görmektedir. Tez kapsamında yer alan Emrah Yücel'in tasarladığı film afişleri iletişim ve aktarıma kulak vermektedir. Birçok materyalin bir araya gelmesiyle oluşan bu afişler grafik tasarımı açısından analiz edilerek değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Graphic design plays an active role in the visual transfer process. Graphic design, which is the beginning of other visual transfer processes, ensures that the communication needs are conveyed simply and without complexity. While the old times were shaped by the emergence of new wishes and needs, the need to communicate has manifested itself in every period of human existence. The use of posters, on the other hand, is a form of visual transmission that is actively used to meet communication needs. Posters undertake the same task in coordination with symbols. Posters with very high narration and transfer rates are also widely used among the sectors. It is the uppermost graphic element used in marketing, promotion and information transfer processes. Within the scope of the thesis, the use of posters in terms of conveying the communication need or the transmission process in a short and concise manner is not to be underestimated. In the transfer of this process, starting from the fact that the aesthetic image also affects the process, the graphic design principles and elements that serve as a guide for the use of the visuals positioned on the surface in the design in aesthetic integrity and harmony are used in the poster design process. The elements and principles involved in the process, the impressive and striking message also guide the design in terms of serving the purpose. The posters, which contain the communication and transfer process, are used in many areas and play an active role in purchasing and decision making. The visual-based poster, which is heavily used, also makes a great contribution to the visualization process. In addition, posters are also used in other visual-based areas. The cinema industry comes first in these areas. The posters used in the cinema are designed with visual and textual expressions that will enable the audience to decide and have an idea about the movie. Graphic design elements and principles are used to present posters with many technical and visual expressions within the