Müzelerde çağdaş sergileme yöntemleri: Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi örneği
Contemporary exhibition methods in museums: The case of the Turkish Isbank Museum of Economic Independence
- Tez No: 836518
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BUYURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi ve Müzecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Müze, sanat izleyicisine/ziyaretçisine yeni bir sanat deneyimi ve atmosferi yaratır. Günümüz müzecilik anlayışı ve bu bağlamda uygulamalarını incelediğimizde söz konusu atmosfer manzarasının ziyaretçisini gerek sürekli gerekse süreli sergiler kategorilerinde farklı küratöryel kavramlarla karşılar. Bu karşılaşmada ziyaretçinin gözlem noktasında müzelerdeki objelerle/sanat eserleriyle herkesin deneyimlediği bağlam önemlidir. Bunun için de her objenin veya obje grubunun iyi bir sergileme ile birlikte sunulması hem mekânın ve sergilemenin karşılıklı konuşması, ziyaretçinin fiziksel ve duyusal durumlarını etkilemesi önemlidir. Günümüz sergi, sergileme yöntem ve uygulamalarının geldiği boyut, geliştiği atmosfer düşünüldüğünde, müze ziyaretçisinin sanat eserini/objeyi ne kadar takdir ederse/beğenirse sergilerin akılda kalması ve bir bellek oluşturması da o denli etkilidir.“Müzelerde Çağdaş Sergileme Yöntemleri: Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Örneği”başlıklı Yüksek Lisans tez konumuzdaki amaç, Ankara müzeleri özelinde farklı müze çeşitleri üzerinden hem kurumsal hem de özel/özerk müzecilik anlayışındaki sergileme yöntem ve uygulamalarını Dünya ve Türkiye örnekleriyle değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The museum creates a new art experience and atmosphere for the art spectator/visitor. When we examine today's understanding of museology and its applications in this context, it welcomes the visitor of the aforementioned atmospheric landscape with different curatorial concepts in both permanent and temporary exhibitions categories. In this encounter, the context that everyone experiences with the objects/artworks in the museums at the visitor's observation point is important. For this, it is important that each object or group of objects is presented together with a good display, and that both the space and the exhibition speak to each other and affect the physical and sensory conditions of the visitor. Considering the extent and the atmosphere in which today's exhibition, exhibition methods and practices have developed, the more the museum visitor appreciates/likes the artwork/object, the more effective the exhibitions are to stay in mind and create a memory. The aim of our Master's thesis titled“Contemporary Exhibition Methods in Museums: The Case of the Turkish Isbank Museum of Economic Independence”is to evaluate the exhibition methods and practices in both institutional and private/autonomous museology, with examples from the world and Turkey, through different museum types in Ankara museums.