İçme suyu hatlarının hidrolik modellemesi yapılarak su kayıplarının belirlenmesi ve besleme bölgelerinin oluşturulması: İstanbul ili Bakırköy ilçesi örneği
Determining water losses and creating supply zones by hydraulic modeling of drinking water lines: The example of Bakırköy district of Istanbul province
  1. Tez No: 836711
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AYVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN ÇERİBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Canlıların su ihtiyacını karşılamak için içme suyu hayati öneme sahiptir. Hayatın devamlılığı için kaçınılmaz bir unsurdur. Şehirlerdeki kaynak suları klor eşliğinde direk şebekeye verilse de ham sular arıtma tesisi ve belirli aşamalardan geçtikten sonra şehir şebekelerine verilir. Bu aşamalarda isale hatları ve şebeke hatları kullanılır. Bu iletim hatlarının sürekliliği için kontrol edilebilir olması gereklidir. İçme suyu iletim hatlarının görevi suyu rezervinden alıp istenilen noktalara istenilen miktar ve basınçta iletebilmesidir. Bu hatlar şehirlerin alt yapıları için büyük öneme sahiptir. İçme suyu dağıtım hatlarının modellenmesi, tasarımı, bakımı ve onarımındaki sorumluluk bulunduğu illerin sular idareleridir. Bu idareler doğru su yönetimi yapmak arızalara hızlı müdahalelerde bulunmak, kaçak kullanımları sona erdirmek için bu sistemi kontrol altında tutmalıdır. Oluşacak arızalarda vanaların montaj ve demontaj işlemi hızlı bir şekilde yapılamıyorsa, bakım ya da onarım yapılacak isale ya da şebeke hattındaki su hızlı bir şekilde tahliye edilemiyorsa, şebeke ya da isale hattının belirli noktalarında basınç, debi gibi parametreler bilinemiyorsa alt yapı sistemini istenilen düzeyde kontrol edilmesi imkansızdır. Bu tez çalışmasında İstanbul ili Bakırköy ilçesi Güney Boğaz Geçişi-Coca Cola Ø600 cazibe hattının besleme bölgelerinin WaterGEMS uygulaması kullanılarak modellemesi yapılmıştır. Bakırköy ilçesinin tamamı Bahçelievler depo, Sefaköy Terfi hattı ve Sarayburnundan gelen hat ile beslenmektedir. Bu tez konusunda incelenen hat Zuhuratbaba ve Ataköy Mahallelerini 1-41 m kotlarında beslemektedir. Bununla birlikte hat oldukça uzun olup, Bahçelievler, Zeytinburnu ve Fatih ilçelerine de hizmet vermektedir. Hat devamında Bahçelievler deposuna su temini sağlamaktadır. Bu çalışmada bölge, DMA (İzole ölçüm bölgeleri) ve PMA(Basınç yönetim alanları) oluşturulmuş ve modelleme yapılmıştır. İlgili bölgede Su kaçakları %20.53 seviyesinden %13.16 seviyelerine gerilemiştir. Kağıt üzerinde yüzde yedi gibi bir rakam görünse de maddi olarak büyük bir kazanç sağlanmıştır. Sular idarelerinin en önemli amacı bulundukları şehirlerde alt yapıları yönetmektir. Alt yapısını yönetebilen şehirler maddi olarak ve şehir düzeni açısından avantajlıdır. Teknolojiyi takip ederek gerekli kontroller yapılarak alt yapılar düzenli kontrol edilmelidir. Bu çalışmada iletim hatları kontrol altına alınarak gerekli iyileştirmeler yapılmıştır. İstanbul özelinde ekonomik açıdan katkı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Drinking water is vital to meet the water needs of living things. It is an indispensable guarantee for its continuity. Even though the water in the city resources is given directly to the network under chlorine, the city networks are given life after the raw water is separated from the treatment plant and certain stages. Transmission lines and network lines are used in these stages. It is important to be able to control the continuity of this distribution.The task of water transmission lines is to take water from the reservoir and deliver it to the desired points at the desired amount and pressure. These waterlines are of great importance for the infrastructure of cities. Drinking water distribution lines the responsibility for modeling, design maintenance and repair is the waters administrations of the provinces. These administrations should keep this system under control in order to make proper water management, make prompt interventions to fails and to end leakage uses. if the montage and disassembly process of valves can not be done quickly in case of malfunctions, maintenance or repair will be carried out, if the water in the mains line can not be evacuated quickly, the parameters such as pressure and flow at certain points of the main or operation line are not known, it is impossible to control the infrastructure system at the desired level in this thesis study , the provides zones of the South Bosphorus Cross- Coca Cola Ø 600 attraction line in Bakırköy district of İstanbul province were modeled using WaterCad application. The sefaköy elevation line and the line coming from Sarayburnu provide the Bakırköy district. The waterline examined in this thesis provides the Zuhuratbaba and Ataköy neighborhoods at 1-41 meters. In addition to this the line is quite long at the same time serves to the districts of Bahçelievler, Zeytinburnu and Fatih. It provides water supply to the Bahçelievler reservoir in the continuation of the line. In this study, the region, DMA (isolated measure regions) and PMA (pressure management regions) were created and modeled. In the mentioned region, water leakages decreased from 20.53 percent to 13.16 percent. Although a figure of seven percent appears on paper, a huge financial gain has been achieved. The most important purpose of water administrations is to manage the infrastructure in the cities they are located in. Cities that can manage their infrastructure are advantageous financially and in terms of city order. Necessary checks should be made by following technology and infrastructures should be checked regularly. In this study, transmission lines were taken under control and necessary improvements were made. Economic contribution was made specifically for Istanbul.