Roma ve Selçuklu dönemi yol güvenliği
Roman and Seljuk period road safety
  1. Tez No: 836883
  2. Yazar: DEMET ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Ulaşım, History, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Trafik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Toprak sadece imparatorlukların, devletlerin izlerini taşımaz. Toplumların temelini oluştururdu. Yenisi geldikçe silindiği düşünülse de tarih, sanat, kültür yoluyla hep aktarım halinde olup izlerini günümüzde dahi hissettirmektedir. Bu aktarımın en belirgin ögesi ise yoldur. Bu aktarımın etkisiyle hem ulaşım hem de insanlar arası bağlantının devamlılığı sağlanmıştır. Buna bağlı olarak yerleşim alanlarının belirlenmesinde ise ticaretin ve yol şartlarının uygunluğu esas alınmıştır. İlk rotaların oluşmasında coğrafi şartlar, patika yollar, nehir kıyıları etkiliyken günümüzde bilgi birikimi, teknolojik gelişmelere rağmen geçmişin izleri hala devamlılığını sürdürmekte ve eski çağlardan kalma yol güzergâhları kullanılmaktadır. Kullanılan bu güzergâhlarda, insan ve malların taşınmasında bile çeşitlilik göstermektedir. Askeri, ticari, kültürel ve seyahat için yapılan yolculuklar birçok etmeni içerisinde barındırmaktadır. Gidilecek yolun mesafesi, konaklama ve en önemlisi yol güvenliği. Yolun güvenliği sağlandığında beraberinde birçok olumlu etkileride getirir. Yerel pazar yerine ulusal pazara açılma, taşımacılıkla birçok ürünü ithal ve ihraç etme, ülkenin savunması için ordunun hareket gücünü artırmak için tesisler kurma ve bu uygulamalar harici vergilendirmeyle güvence altına alarak siyasi ve iktidari anlamda kontrol mekanizmasını elinde tutmaktır.
Özet (Çeviri)
The land not only carried the traces of empires and states, but formed the basis of societies. Although it is thought that it is erased as the new one comes, it is always in transit through history, art, culture and makes its traces feel even today. The most obvious element of this transfer is the path. Due to this transfer, both transportation and interpersonal connection are maintained. Accordingly, the determination of settlement areas is based on the suitability of trade and road conditions. While geographical conditions, pathways and river banks were influential in the formation of the first routes, today's knowledge, despite technological developments, the traces of the past still persist and old road routes are used. In these routes used, there is a variety even in the transportation of people and goods. It contains many factors in military, commercial, cultural and travel journeys. Distance of the road to be taken, accommodation and most importantly, road safety. When the road is secured, it brings with it many positive effects. To expand to the national market instead of the local market, to import and export many products by transportation, to establish facilities to increase the movement of the army for the defense of the country, and to maintain the political and power control mechanism by securing these practices with external taxation.