Mavi Göl'ün (Ankara) zooplankton komünite yapısı ve trofik seviyesinin belirlenmesi
Determination of zooplankton community structure and trophic level of Mavi Lake (Ankara)
  1. Tez No: 836892
  2. Yazar: SİMGE KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ankara'nın Mamak ilçesinde bulunan Mavi Göl'de Ekim 2021- Aralık 2022 tarihleri arasında yapılan tez çalışmasında örnekler mevsimsel olarak alınmıştır. Bu çalışmada gölün zooplankton komünite yapısı tespit edilmiş ve mevsimsel dağılımı gözlenmiştir. Bunun sonucunda Rotifera'dan 18, Cladocera'dan 11, Copepoda'dan 1 tür olmak üzere 30 tür teşhis edilmiştir. Teşhis edilen baskın türler Polyarthra vulgaris, Kellicotia longispina ve Bosmina longirostris olarak belirlenmiştir. Mavi Göl'de teşhis edilen tek kopepot türü ise Cyclops strenuus'tur. Ayrıca Mavi Göl'de yapılan fizikokimyasal analizler ile trofik seviyesi de değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye göre Mavi Göl'ün oligotrofikten-mezotrofiğe doğru geçiş yapan göl özelliği gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan tez çalışması Mavi Göl'ün trofik seviyenin ve zooplankton faunasının belirlenmesi için yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The samples were taken seasonally in the thesis study conducted between October 2021 and December 2022 in Mavi Lake, located in the Mamak district of Ankara. In this study, the zooplankton community structure of the lake was determined and its seasonal distribution was observed. As a result, 30 species were identified, 18 from Rotifera, 11 from Cladocera, and 1 from Copepoda. The dominant species identified were Polyarthra vulgaris, Kellicotia longispina and Bosmina longirostris. The only copepod species identified in Mavi Lake is Cyclops strenuus. In addition, the trophic level was also evaluated with the physicochemical analyzes carried out in Mavi Lake. According to the evaluation, it has been determined that the Mavi Lake has the characteristics of a lake that transitions from oligotrophic to mesotrophic. The thesis study is the first study to determine the trophic level and zooplankton fauna of Mavi Lake.