Balıkesir yöresinde doğal olarak yetişen Lilium candidum L. (Beyaz zambak)'un iç morfolojisi, dış morfolojisi ve ekolojisi
- Tez No: 83696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Lüium ccmdîdum L.'un Balıkesir yöresinde doğal yetişme ortamlarını tespit etmek, anatomik, morfolojik ve ekolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda L. candidum L.'un Balıkesir'in Kepsut İlçesinin Sançayır, Sarıfakılar (Sarfaklar), Keçidere, Mehmetler, Durak Köyleri civarında doğal olarak yetiştiği tespit edilmiş olup Balıkesir yöresinden ilk defa kayıt edilmektedir. Türün doğal olarak yetiştiği belirlenen Keçidere, Mehmetler ve Durak Köylerinde insan etkisiyle aşın derecede tahrip edildiği, ayrıca bu yörelerde hayvan otlatmasının da tür üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışma için bitki ve toprak örnekleri, biyotik faktörlerin etkilerinin henüz tür için tehlike oluşturmadığı Sançayır ve Sarıfakılar Köylerinden, vejetatif ve generatif dönemlerde alınarak anatomik ve morfolojik özellikleri ortaya konmuştur. Sançayır ve Sarıfakılar Köylerinden vejetatif ve generatif dönemlerde ayn ayn alman toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri ile bitkinin soğan, bazal yaprak, gövde ve gövde yapraklarının kimyasal özellikleri araştırılarak toprakla bitki arasındaki ekolojik ilişkiler belirlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Lüium candidum, anatomi, morfoloji, ekoloji
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the natural growing environments and the anatomic, morphologic and ecologic characteristics of Lcandidum L. in Balıkesir region. As a result of investigations. L. candidum L. has been determined to grow naturally around the villages Sarıçayır, Sarıfakılar (Sarfaklar), Keçidere, Mehmetler, Durak of Kepsut district of Balıkesir and it is registered the firs time in Balıkesir region. In the villages of Keçidere, Mehmetler and Durak, where the species is grown naturally it is determined that the species has been enormously destroyed by human effect. There is also the negative effect of animal pasturages in these regions. The plant and soil samples are taken from the villages Sarıçayır and Sarıfakılar where the biotic factors are not dangerous for the species yet. in the vegetative and generative periods, and the anatomic, morphologic characteristics have been defined. Searching both the physical and chemical characteristics of the soil samples taken from villages Sarıçayır and Sarıfakılar in the vegetative and generative periods and the chemical characteristics of the plant's bulb, basal leaf, stem and stem leaves, the ecological relationships between the plant and soil are determined.KEY WORDS: Lilium candidum, anatomy, morphology, ecology