Sayısal haberleşme sistemlerinde kullanılan modülasyon tekniklerinin MATLAB ve FPGA kullanılarak gerçekleştirilmesi ve zedboard'a aktarılması
Realization of modulation techniques used in digital communication systems using MATLAB and FPGA and transfer to zedboard
  1. Tez No: 836973
  2. Yazar: RABİA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TANYER EYYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmanın amacı 5G ortamında sayısal modülasyon tekniklerinden PSK (Faz Kaydırmalı Anahtarlama), QPSK (Dört Evreli Faz Kaydırmalı Anahtarlama) ve OFDM (Dik Frekans Bölmeli Çoğullama) Modülünün MATLAB HDL Coder yardımıyla gerçekleştirmek ve Zynq-7000 Zedboard'ına aktararak gerçek ortamda haberleşme projelerine destek vermektir. Projenin ilk aşamasında MATLAB ta PSK sembolleri oluşturulup bir M-ary seviye sinyal ile QPSK sembolleri oluşturulmuştur. Ardından HDL kod üreteci kullanılarak oluşturulanlar VHDL e çevrilmiştir. Son olarak oluşturulan bit dosyası FPGA kartına yüklenmiş ve doğrulaması yapılmıştır. Projenin son kısımlarında QPSK modülasyonundan OFDM Modülüne geçiş yapılmıştır. OFDM'in 5G'deki kullanımı göz önüne alındığında, projenin yerli üretim ve araştırma potansiyeline önemli katkılar yapacağı düşünülmektedir. Öte yandan hazırlanan düzeneğin yeni nesil şebekelerde kullanılacak modülasyon türlerini de araştırmak için iyi bir ortam sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to realize PSK, QPSK modulations and OFDM module from digital modulation techniques in 5G environment with the help of MATLAB HDL Coder and to support communication projects in real environment by transferring them to Zynq-7000 Zedboard. In the first stage of the project, PSK symbols were created in MATLAB and QPSK symbols were created with a M-ary level signal. Then, the ones created using the HDL code generator were translated to VHDL. Finally, the created bit file was uploaded to the FPGA card and verified. In the last part of the project, a transition was made from QPSK modulation to OFDM modüle. Considering the use of OFDM in 5G, it is thought that the project will make significant contributions to the domestic production and research potential. On the other hand, it is predicted that the prepared setup will provide a good environment for researching modulation types to be used in new generation networks.