Koklear implant uyarım parametrelerindeki değişimin kortikal ve spektral-temporal çözünürlüklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of changes in cochlear implant stimulation parameters on cortical and spectral-temporal resolutions
- Tez No: 837146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İç kulak malformasyonu olan koklear implant olan kullanıcılarında, en sık şikâyet edilen sorun işitsel olmayan rahatsız edici uyarımlardır. Bu rahatsızlık için farklı programlama teknikleri uygulanabilmektedir. Yeni bir uyarım modu olan trifazik elektriksel uyarım, fasiyal sinir uyarımı olan hastalarda sıklıkla kullanılmakla birlikte, iç kulak malformasyonu olan koklear implant kullanıcılarındaki spektral-temporal çözünürlük ve kortikal etkisine yönelik daha önce çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle çalışmamızdaki amacımız, iç kulak malformasyonu olan kişilerde trifazik elektriksel uyarımın spektral-temporal çözünürlük ve işitsel kortikal etkisini değerlendirmektir. Çalışmamıza, 20 normal iç kulak anatomisi olan koklear implant kullanıcısı ve 20 iç kulak malformasyonu olan koklear implant kullanıcısı birey dahil edilmiştir. Hastalara hem bifazik elektriksel uyarım hem de trifazik elektriksel uyarım ile kaydedilen programlarda, gürültüde ayırt etme testleri, elektrofizyolojik işitsel kortikal testler, spektral-temporal çözünürlük değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most frequently complained problem in cochlear implant users with inner ear malformations is disturbing non-auditory stimulation. Different programming techniques can be applied for this disorder. Although triphasic electrical stimulation, a new stimulation mode, is frequently used in patients with facial nerve stimulation, no previous study has been conducted on its spectral-temporal resolution and cortical effect in cochlear implant users with inner ear malformations. Therefore, aim in this study was to evaluate the spectral-temporal resolution and auditory cortical effect of triphasic electrical stimulation in people with inner ear malformations. Our study included 20 cochlear implant users with normal inner ear anatomy and 20 cochlear implant users with inner ear malformations. The patients underwent discrimination tests in noise, electrophysiological auditory cortical tests, and spectral-temporal resolution evaluations in programs recorded with both biphasic electrical stimulation and triphasic electrical stimulation.