Lomber spinal stenoz tanılı hastalarda paraspinal kasların manyetik rezonans görüntüleme bulguları ve dizabilite arasındaki ilişki
The relationship between magnetic resonance imaging findings of paraspinal muscles and disability in patient with lumbar spinal stenosis
- Tez No: 837304
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DEVRİMSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Giriş ve Amaç; Lomber spinal stenoz; santral spinal kanal, lateral reses ve intervertebral foraminaların yumuşak doku ve / veya kemiksel değişiklikler nedeniyle daralmasıdır. Bu daralma nöral elementler üzerine bası yaparak bel ağrısına ve alt ekstremitede nörolojik bulgulara neden olmaktadır. Yaşamın altıncı ve yedinci dekadında meydana gelen bel ağrılarının büyük çoğunluğunu lomber dejeneratif hastalık ve dar kanal oluşturmakta, kişilerde ciddi fonksiyon kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışmada amacımız, lomber spinal stenoz tanısı olan hastalarda paraspinal kasların manyetik rezonans görüntüleme bulguları ve dizabilite arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve yöntem; Bu çalışma, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine Mart 2022 - Aralık 2022 tarihleri arasında tanı ve tedavi amacı ile başvuran klinik ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları sonucu lomber spinal stenoz tanısı alan 100 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalara çalışma hakkında bilgi verildikten sonra aydınlatılmış onamları alındı. Hastaların klinik ve sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, meslek, eşlik eden hastalıklar, kilo, boy, vücut kitle indeksi (VKİ), sigara kullanımı) , sportif aktivite düzeyi ve yürüme mesafesi kaydedildi. Hastaların 10 cm'lik bir Vizüel Analog Skala (VAS) kullanılarak istirahat ve aktivite sırasındaki ağrı düzeyleri kaydedildi. Hastaların fonksiyonel durumunu değerlendirmek için Oswestry dizabilite indeksi (ODİ), İsviçre spinal stenoz anketi (İSSA) ve yürüme mesafesi: 1 (< 100 m), 2 (100–500 m), 3 (500–1,000 m), 4 (> 1,000 m) kullanıldı. Ağrı karakterinin değerlendirilmesi; Douleur Neuropathique 4 Questions (DN4) ölçeği kullanıldı. Hastaların anksiyete ve depresyon semptomlarının değerlendirilmesinde Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) Ölçeği kullanıldı. Yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Kısa Form-36 (SF-36) ve EuroQuol 5 boyutlu yaşam kalitesi indeksi (EQ-5D) kullanıldı. MRG değerlendirmelerinde; modic dejenerasyon tipi, disk dejenerasyon evrelemesi, multifidus, erektör spina, psoas majör hacim ölçümü yapıldı. Disk dejenerasyonu değerlendirmesinde Pfirrmann Evreleme Sistemi kullanıldı. Multifidus, erektör spina ve psoas majör hacmi lomber vertebra 4-5 düzeyinde Radiant uygulaması ile belirlendi. Bulgular: Çalışmaya katılan 100 hastanın 71'i (%71,0) kadın, 29'u (%29,0) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 65,4±8,5 yıl ve vücut kitle indeksi ortalaması 30,5±5,2 olarak saptandı. Hastaların %37'sinin HADÖ-A skoru, % 39'unun ise HADÖ-D skoru 11 üzeri tespit edildi. Depresyon ve anksiyete semptomu olan hasta sayısı daha yüksek düzeyde tespit edildi. Hastaların %52' sinde DN 4 skoru > 4 olarak saptandı. Hastaların % 63'ünde orta ağır özürlülük ve %16'sında ise tam fonksiyonel yetersizlik olduğu tespit edildi. Yaşam kalitesi değerlendirmesinde SF-36 Fiziksel Fonksiyon değeri 38.7, SF-36 Enerji Canlılık değeri 36.6, SF-36 Ağrı değeri 43.6 olarak tespit edildi. Hastaların %66' sı disk dejenerasyonu evre 4-5 olarak tespit edildi. Hastaların disk dejenerasyonu Evre 0-1-2 olan grubun SF-36 Enerji Canlılık skoru, disk dejenerasyonu Evre 4 olana gruba göre anlamlı düzeyde yüksekti (p=0,022). Yürüme mesafesi 100 metrenin altında olan hastaların %67.8' inde disk dejenerasyonu evre 4-5 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lumbar spinal stenosis is the narrowing of the central spinal canal, lateral recesses, and intervertebral foramina due to soft tissue and/or bony changes. This narrowing compresses neural elements, leading to lower back pain and neurological symptoms in the lower extremities. The majority of lower back pain occurring in the sixth and seventh decades of life is caused by lumbar degenerative disease and spinal canal stenosis, resulting in significant functional impairments. This study aims to investigate the relationship between the magnetic resonance imaging (MRI) findings of paraspinal muscles in patients diagnosed with lumbar spinal stenosis and disability. Materials and methods: The study was conducted on 100 patients diagnosed with lumbar spinal stenosis based on clinical and MRI findings between March 2022 and December 2022 at Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Medicine Training and Research Hospital, Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic. Informed consent was obtained from the patients after providing them with information about the study. The patients' clinical and sociodemographic characteristics (age, gender, occupation, comorbidities, weight, height, body mass index (BMI), smoking status), sports activity level, and walking distance were recorded. Pain levels during rest and activity were recorded using a 10 cm Visual Analog Scale (VAS). The Oswestry Disability Index (ODI), Swiss Spinal Stenosis Questionnaire (SSSQ), and walking distance: 1 (1,000 m) were used to assess the patients' functional status. The Douleur Neuropathique 4 Questions (DN4) scale was used to assess pain characteristics. The Hospital Anxiety and Depression (HAD) Scale was used to assess anxiety and depression symptoms. The Short Form-36 (SF-36) and EuroQuol 5-Dimensional Quality of Life Index (EQ-5D) were used to assess the patients' quality of life. In MRI evaluations, Modic degeneration type, disc degeneration staging, multifidus, erector spinae, and psoas major volume measurements were performed at the lumbar vertebra level 4-5 using Radiant software. Pfirrmann Grading System was used for disc degeneration assessment. Results: Out of the 100 patients in the study, 71% were female, and 29% were male. The average age of the patients was 65.4±8.5 years, and the average BMI was 30.5±5.2. In 37% of the patients, HAD-A score, and in 39%, HAD-D score was above 11. Depression and anxiety symptom prevalence is found to be at a higher level. In 52% of the patients, the DN4 score was >4. It was determined that 63% of the patients had moderate to severe disability, and 16% had complete functional impairment. In the assessment of quality of life, the SF-36 Physical Function value was 38.7, SF-36 Vitality value was 36.6, and SF-36 Pain value was 43.6. 66% of the patients had disc degeneration stage 4-5. The SF-36 Vitality score of the group with disc degeneration stage 0-1-2 was significantly higher than the group with stage 4 (p=0.022). 67.8% of the patients with a walking distance below 100 meters had disc degeneration stage 4-5.