Plasma antenna usage on modern communication systems
Modern haberleşme sistemlerinde plazma anten kullanımı
  1. Tez No: 837369
  2. Yazar: OĞUZHAN KAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKER ŞENER, PROF. DR. SERHAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Plazmanın özellikleri ve çeşitleri, anten prensipleri, RF parametreleri ve plazma anten sistemlerinin etkinliğini vurgulayan açıklayıcı vaka çalışmaları üzerine kapsamlı bir inceleme ile bu tez, plazma antenlerinin çeşitli endüstriyel uygulamalarında kullanımını incelemektedir. Maddenin dördüncü hali olan plazma, dinamik olan ve geleneksel metal antenler için çekici bir alternatif haline getiren özel elektromanyetik özelliklere sahip iyonize bir gazdır. Tez, plazmanın temel özelliklerini açıklayarak ve AC / DC kuplajlı ve Lazer plazmalarının yanı sıra kapasitif ve endüktif plazmalar gibi çeşitli formlarına ve çeşitlerine bakarak başlar. Değişik koşullarda plazma antenleri kullanmanın yararlarını ve zorluklarını vurgulamak için, geleneksel metalik antenler ile plazma arasında karşılaştırma çalışmaları yapılmaktadır. Tez daha sonra plazma antenlerinin yardımcı olduğu farklı bağlamları açıklar. Radar sistemleri, iletişim sistemleri, elektronik harp ve gizli teknoloji uygulamalara dahil edilmiştir. Zorlu koşullarda geleneksel alternatiflere göre işlevlerini ve üstünlüklerini göstermek için, her uygulama için plazma anten konfigürasyonları, çalışma prensipleri ve performans ölçümleri hakkında özel bilgiler sağlanmaktadır. Çalışmalar, gerçek uygulamalarda plazma antenleri kullanmanın avantajlarını vurgulamaktadır. Bu çalışmalar, plazma antenlerinin bant genişliği, ayarlanabilirlik ve uyarlanabilirlik açısından geleneksel antenlerden daha iyi performans gösterdiği, stratejik yeteneklerini ve durumsal farkındalığını geliştirdiği durumlara bakmaktadır. Tez, plazma antenlerinin endüstriyel uygulamalar için muazzam bir potansiyele sahip olduğu ve geleneksel antenlere göre çeşitli faydaları olduğu fikrini desteklemektedir. Bununla birlikte, yaygın olarak benimsenmesi için, plazma oluşturma, fiziksel dayanıklılık, kontrol ve mevcut sistemlerle entegrasyon gibi sorunların çözülmesi gerekir. Plazma antenleri, iletişim sistemlerini dönüştürmek, gelecekte operasyonel verimliliğini ve etkinliğini artırmak için ayarlanmış, muazzam potansiyele sahip en son teknolojidir.
Özet (Çeviri)
With a thorough examination into the characteristics and varieties of plasma, antenna principles, RF parameters, and illustrative case studies emphasizing the effectiveness of plasma antenna systems, this thesis examines the use of plasma antennas in diverse applications. The thesis begins by explaining the basic characteristics of plasma and looking at its various forms and varieties, such as AC/DC coupled and Laser plasmas as well as capacitive and inductive plasmas. To highlight the benefits and difficulties of using plasma antennas in different circumstances, comparison studies between traditional metallic antennas and the latter are conducted. The thesis then describes different usage contexts where plasma antennas are helpful. Radar systems, communication systems, electronic warfare, and stealth technology are all included in the applications. To illustrate their functioning and superiority over traditional alternatives in demanding technological conditions, specific information on plasma antenna configurations, operating principles, and performance metrics are supplied for each application. The case studies highlight the advantages of using plasma antennas. These studies look at situations where plasma antennas outperform conventional antennas in terms of bandwidth, tunability, and adaptability, improving the strategic capabilities and situational awareness. The thesis supports the idea that plasma antennas have enormous potential for industrial applications and have several benefits over conventional antennas. For widespread adoption, however, issues including plasma creation, control, and integration with current systems must be resolved. Plasma antennas are a cutting-edge technology with tremendous potential, set to transform communication systems, improving the operational efficiency and effectiveness in the future.