Kromitin değişik reaktiflerle öğütülmesinin incelenmesi
Investigation of chromite grinding different chemicals
  1. Tez No: 83762
  2. Yazar: İMDAT AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEFTUNİ YEKELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kromitin Değişik Reaktiflerle Öğütülmesinin İncelenmesi. îmdat AKBABA Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Meftuni YEKELER Bu çalışmada, Kayseri Pınarbaşı Krom İşletmesinden alınan tüvenan kromit cevheri kullanılarak kuru, yaş ve öğütmeye yardımcı olabilecek bazı kimyasal maddelerle öğütme deneyleri yapılmıştır. Yapılan çalışmada öğütmeye katkı sağlayan kimyasal maddelerin kesikli öğütmedeki etkileri araştırılmıştır. Kalgon. kalgon ve sodyum silikat karışımı ve sülfonatın, kromitin yaş öğütmesine etkisi incelenmiş ve daha düşük tane boyutlarında malzeme elde etmek için yaş öğütmenin daha ince fraksiyonlar verdiği ortaya konmuştur. Reaktiflerle öğütmenin ince malzeme üretimine, yaş öğütmeye göre fazla bir katkısı olmadığı görülmüştür. Ama kuru öğütmeden daha fazla ince malzeme üretimi zaten gerçekleşmiştir. Öğütmenin 36 dakika süreyle yapılmasıyla elde edilen net ince malzeme miktarları kıyaslandığında; kuru Öğütmeyle malzemenin % 80'i 76 fitıı'ye, yaş öğütmeyle 55 um'ye ve yukarıda kullanılan kimyasal maddelerle ise 56-60 um'ye indirilmiştir. Bu da dolaylı olarak kuru öğütmede harcanan enerjnin yaş ve reaktiflerle yapılan öğütmeye nazaran daha fazla olduğunu doğrulamaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Kromit Öğütme Kuru öğütme Yaş öğütme Öğütme yardımcıları
Özet (Çeviri)
SUMMARY MsC Thesis Investigation of Chromite Grinding With Different Chemicals. İmdat AKBABA Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineer Supervisor : Doç. Dr. Meftuni YEKELER In this study, a chromite ore obtained from Kayseri Pınarbaşı location was ground by ball milling as dry, wet and with chemical aids. The grinding tests were performed as batch-tests and the effect of grinding types were investigated in terms of fine material productions. The wet grinding and the wet grinding with chemical aids gave more fine material than dry grinding. The chemical aids (calgon, sodium silicate and sulfonate) did not affect the grinding eficiency to produce fine fractions. When ground for 36 minutes at the same milling conditions, 80 % of material passed 76 um. for dry grinding, 55 urn. for wet grinding and 56-60 urn. for wet grinding with chemical aids. Therefore, this also indicates that dry grinding consumes more energy tahan wet grindings. Key words : Chromite Grinding Dry grinding Wet grinding Chemical aids