Normotansif premenopozal kadınhastalarda demir eksikliği tedavisinindipper ve non-dipper tansiyonpaternlerine etkisi
Effect of iron deficiency treatment on dipper and non-dipper blood pressurepatterns in normotensive premenopausal women
  1. Tez No: 837648
  2. Yazar: ANILCAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE KIZILKAYA, PROF. DR. ÖZGÜR ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Demir eksikliği anemisi olan normotansif premenopozal kadın hastalarda demir eksikliği anemisi tedavisinin dipper tansiyon paterni ve kardiyovasküler bir risk belirteci olan non-dipper kan basıncı paternlerine etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza herhangi bir kronik hastalığı olmayan demir eksikliği anemisi olan 37 hasta ve 35 sağlıklı birey dahil edildi. Demir eksikliği anemisi olan bireylerin tedavi öncesi ve tedavi sonrası ayrıca demir eksikliği anemisi olan bireylerin tedavi öncesi ile sağlıklı grubun rutin biyokimya ve ambulatuar kan basıncı parametreleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta grupta tedavi öncesi ve tedavi sonrası dipper ve non-dipper kan basıncı paternlerinde anlamlı farklılık saptanmadı. Çalışmamızda demir eksikliği anemisinde tedavi sonrası gece sistolik kan basıncı değerlerinin anlamlı olarak düştüğünü saptadık. Ayrıca gündüz sistolik kan basıncı ve 24 saat ortalama sistolik kan basıncı değerleri tedavi sonrası azalma eğilimindeydi. Sağlıklı grupta da sistolik kan basıncı değerleri tedavi öncesi hasta grubuna göre daha düşük seyretme eğilimindeydi. Tedavi sonrası ALT, direkt bilirubin, trigliserit, demir, TSH, ferritin, hemoglobin, hematokrit, MCV, RDW düzeyleri tedavi öncesine kıyasla daha yüksek; total demir bağlama kapasitesi ve trombosit sayısı ise tedavi öncesine kıyasla daha düşüktü. Sağlıklı grup ile tedavi öncesi hasta grubu arasında ise dipper ve non-dipper kan basıncı paternleri ile diğer kan basıncı değerleri arasında anlamlı farklılık yoktu. Sağlıklı grupta yer alan bireylerin demir, ferritin, hemoglobin, hematokrit ve MCV düzeyleri hasta grupta yer alan katılımcılara kıyasla daha yüksek; total demir bağlama kapasitesi, RDW ve trombosit sayıları ise daha düşüktü. Sonuç: Gece sistolik kan basıncında artışın kardiyovasküler risk belirteci olan non- dipper kan basıncı paternine neden olabileceği düşünüldüğünde, gece sistolik kan basıncındaki düşmenin DEA tedavisi sonrası kardiyovasküler riskteki düşmeyi sağlaması açısından oldukça önemli olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of iron deficiency anemia treatment on dipper blood pressure pattern and non-dipper blood pressure pattern, which is a cardiovascular risk marker, in normotensive premenopausal women Materials and methods: 37 iron deficiency anemia patients without any other chronic disease and 35 healthy control volunteers were inculded in our study. Routine biochemical and ambulatory blood pressure parameters of patients with iron deficiency anemia before and after treatment and also between healthy control group and patients with iron deficiency anemia were compared. Results: In patients group before and after iron treatment there were no significant difference on dipper and non-dipper blood pressure patterns. In our study the nighttime systolic blood pressure after treatment of iron deficiency anemia was significantly lower. Also daytime and 24 hours mean systolic blood pressure values tended to decrease after treatment. In healthy group the systolic blood pressure values also tended to be lower than patiens before anemia treatment. After treatment ALT, direct bilirubin, triglyceride, serum iron, TSH, ferritin, hemoglobin, hematocrit, MCV, RDW levels were significantly higher, total iron binding capacity and platelet count were significantly lower compared with patients before treatment. In comparison of healthy control group and patients before treatment there were no significant difference between dipper and non-dipper blood pressure patterns and also between other ambulatory blood pressure values. In healthy control group serum iron, ferritin, hemoglobin, hematocrit and MCV levels were significantly higher, total iron binding capacity, RDW and platelet count were significantly lower compared with patients before treatment. Conclusion: Considering that an increase in nighttime systolic blood pressure may cause non-dipper blood pressure pattern, which is a cardiovascular risk marker, it can be thought that decrease in nighttime systolic blood pressure is very importatnt in terms of reducing the cardiovascular risk after iron deficiency anemia treatment.