Miyom olgularında endoplazmik retikulum ve oksidatif stres düzeylerinin belirlenmesi
Determination of endoplasmic reticulum and oxidative stress levels in myoma cases
- Tez No: 837711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Uterin miyomlar, üreme çağındaki kadınlarda en sık rastlanan benign pelvik tümörleridir. Bu tümörler genellikle asemptomatik olarak seyretse de semptomatik bulgular açığa çıktığında hayat kalitesini ciddi şekilde düşüren bir problemdir.Endoplazmik retikulum stresi (ERS) ve oksidatif stres (OS), uterus miyomlarının gelişimi ve büyümesi ile ilişkilendirilen iki hücresel stres türüdür. Hem OS ve hem de ERS arasındaki etkileşimin, miyom ile karmaşık bir şekilde ilişkili olduğu giderek daha fazla kabul görmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı çalışmamızda, miyomlu kadınlarda ER stresi ve bu stresin tetiklediği OS düzeylerini değerlendirmek için TOS düzeyi, GRP78, CHOP proteinlerinin ekspresyonu ve düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda, miyom tanısı konmuş 40 kadın ve kontrol grubu olarak seçilen eşdeğer sayıda sağlıklı kadından oluşan bir grup oluşturulmuştur. TOS, GRP78 ve CHOP protein seviyelerinin hassas ölçümü, enzime bağlı immünosorbent test (ELISA) kiti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, ters transkripsiyon-polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) gibi güçlü bir teknikle ER stresiyle ilişkili molekül olan GRP78 ve CHOP'un mRNA seviyeleri araştırılmıştır. Spesifik olarak, TOS seviyelerinin yanı sıra GRP78 ve CHOP protein konsantrasyonları, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında miyom grubunda istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenmiştir (p değerleri: sırasıyla 0.009, 0.001 ve
Özet (Çeviri)
Uterine myomas are the most common benign pelvic tumours in women of reproductive age. Although these tumours are usually asymptomatic, they are a problem that severely reduces quality of life when symptomatic manifestations occur. Endoplasmic reticulum stress (ERS) and oxidative stress (OS) are two types of cellular stress associated with the development and growth of uterine myomas. It is increasingly recognised that the interaction between both OS and ERS is intricately related to fibroids. For all these reasons, in our study, we aimed to evaluate the expression and levels of TOS level, GRP78, CHOP proteins to assess ER stress and OS levels triggered by this stress in women with fibroids. In our study, a group of 40 women diagnosed with fibroids and an equivalent number of healthy women selected as a control group were formed. Precise measurement of TOS, GRP78 and CHOP protein levels was performed using an enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kit. In addition, mRNA levels of ER stress-related molecules GRP78 and CHOP were analysed using a powerful technique such as reverse transcription-polymerase chain reaction (RT-PCR). Specifically, TOS levels as well as GRP78 and CHOP protein concentrations were significantly increased in the uterine myoma group compared to the control group (p values: 0.009, 0.001 and