Typological transformation in Turkish architecture during the process of pheriperilisation
Çevreleşme sürecinde Türk mimarlığının tipolojik dönüşümü
- Tez No: 83772
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜREYEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Mimari dönüşümün Dünya Ticaret Sisteminin gelişmesi sonucunda ortaya çıkan sosyal ve ekonomik yapılanmadaki değişimle açıklandığı bu çalışmada ondokuzuncu yüzyıl Osmanlı Mimarlığı ele alınmıştır. Ondokuzuncu yüzyıl Osmanlı Mimarlığı Endüstrileşmiş Batı Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında benzerlik ve farklılıkları gözlemek mümkündür. Geleneksel Osmanlı Mimarlığının dönüşümüne neden olan mekanizmalar batı ile yoğun ticari ilişkilerin başlamasından sonra gündeme gelmiştir. Bu sebepten dolayı, bu çalışma Geleneksel Osmanlı Mimarlığmının dönüşümünde etkin rol oynayan sosyal ve ekonomik faktörler üzerinde yoğunlaşmıştır. Özetle çalışmanın amacı Batıya paralel ancak farklı bir yol izleyen ondokuzuncu yüzyıl Osmanlı Mimarlığının şekillenmesinde rol alan sosyal ve ekonomik faktörlerin yapılı çevreye etkilerini belirlemektir. Bu amaç yapılı çevrenin tüm elemanlarının kapsayabilen bir açıklama modelinin uygulanmasıyla gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bir ticaret şehri olarak izmir çevreleşmenin bütün etkilerini gösterir. Bu nedenle İzmir'in yapılı çevresi bir örnek olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study where the architectural transformation is explained by the change in social structure as a result of the development of the World System, the nineteenth Century Ottoman Architecture is taken up. When the nineteenth century Ottoman Architecture is compared to the Architecture of the industrialized West European Countries display important differences and similarities are observed. The mechanisms which caused to dissolution of the Traditional Ottoman Architecture came into the agenda after the intensive commercial relations with Europe started. Because of this reason this study dwells on the cause and effect relations of social and economic factors effective on transformation of Ottoman Architecture. In summary, this study aims to determine, the social and economic reasons that were effective on the transformation of Turkish Architecture during the nineteeth century which had followed a parallel but different trend of development. An explanatory model:“World System”which covers all the dimensions of the built environment is applied. Izmir as a commercial city shows all the effects of peripherilization: for this reason the Built Environment of İzmir is taken as a case study.