Ressam Azim Azimzâde'nin eserlerinde Azerbaycan kadın giyim-kuşam geleneği
Azerbaijan women's clothing tradition in the works of painter Azim Azimzâde
- Tez No: 837796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
“Ressam Azim Azimzâde'nin Eserlerinde Azerbaycan Kadın Giyim-Kuşam Geleneği”başlıklı bu tez çalışması, Azerbaycan güzel sanatlarının önde gelen temsilcisi, kendine has üslup özellikleriyle seçilen Azerbaycan Halk Sanatçısı Azim Azimzâde'nin yaratıcılığını bütüncül bir bakışla ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kariyeri boyunca çeşitli tür ve temalarda sayısız eser meydana getiren yetenekli sanatçının, Azerbaycan güzel sanatlar tarihinin, zengin kültürel mirasının ve sanatsal geleneklerinin oluşmasındaki rolü büyüktür ve yaratıcılığının farklı yönlerden incelenmesi Azerbaycan sanat tarihinin öğrenilmesi için gereklidir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde Azerbaycanlı ressamın biyografisi, aile ve meslek hayatı, kişiliği ve genel faaliyetleri incelenerek detaylı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, ressamın eserlerinde tema ve tür çeşitliliği incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise sanatçının eserlerinde var olan millî örf ve adetler, kadın giyim ve süslemeleri tespit edilerek karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Azerbaijan Women's Clothing Tradition in the Works of Painter Azim Azimzade”, aims to reveal the creativity of Azerbaijan People's Artist Azim Azimzade, who is the leading representative of Azerbaijan's fine arts, selected for his unique style, with a holistic view. The talented artist, who has produced numerous works in various genres and themes throughout his career, has a great role in the formation of the history of fine arts, rich cultural heritage and artistic traditions of Azerbaijan, and examining his works from different aspects is one of the factors that condition the actuality of the research. In the first part of our study, which consists of three parts, the biography, family and professional life, personality and general activity of the Azerbaijani painter were examined and detailed information was given. In the second part, the variety of themes and genres of the works of the painter were examined. Finally, in the third part, the national customs and traditions, women's clothing and decorations in the works of the artist were determined and compared.