Çevresel kalite, gelir, elektrik tüketimi ve nüfus arasındaki ilişki: 2009-2020 dönemi için dinamik panel eşik modeli ile Endonezya örneği
Relationship between environmental quality, income, electricity consumption and population: An Indonesia example with dynamic panel threshold model for the period 2009-2020
  1. Tez No: 837818
  2. Yazar: ARGA PARADİTA SUTIYONO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Birçok araştırmacı ekonomik büyüme ile çevresel bozulma arasında doğrusal olmayan veya doğrusal bir ilişki olduğunu kanıtlarken, diğer araştırmacılar ise aynı görüşte değillerdir. Bu çalışma, yalnızca yerel kirleticilerin kullanılmasından kaynaklanan tahmin yanlılığını en aza indirebilecek hava kalitesi, su kalitesi ve arazi örtüsünün bir toplamı olarak bir çevresel kalite endeksi kullanmaktadır.Bu çalışmanın amaçları, gelir eşitsizliğinin çevresel Kuznets eğrisi (EKC) hipotezi üzerindeki etkisini araştırmak ve Endonezya'nın 33 ilinden 2009'dan 2020'ye kadar alınan verileri kullanarak çevre kalitesi, kişi başına düşen gelir, gelir eşitsizliği, elektrik tüketimi ve nüfus arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu araştırma, gelir eşitsizliğinin ve kişi başına düşen gelirin eşik olduğu içsellik eşiğine sahip dinamik bir panel modeli kullanmaktadır. Sonuçlar, gelir eşitsizliğinin ve bizzat gelirin, ekonomik büyüme ile çevre kalitesi arasındaki ilişkinin karmaşıklığını artırdığı ortaya çıkmıştır. Gelir eşitsizliği eşiğinin kullanılması, Kuznets hipotezinin Endonezya'da kanıtlandığını göstermektedir. Gelir eşitsizliği düşük olduğunda artan gelir ve artan nüfus çevre kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Daha sonra gelir eşitsizliği yüksek olduğunda gelirin artması çevre kalitesini artıracaktır. Öte yandan elektrik tüketimi, gelir eşitsizliğinin düşük olduğu durumlarda çevre kalitesini artırmakta, eşitsizliğin yüksek olduğu durumlarda ise çevre kalitesini düşürmektedir. Bu araştırma aynı zamanda Endonezya'da elektrik tüketimi ve nüfusun yüksek kişi başına gelir rejimlerinde çevre kalitesini önemli ölçüde azalttığını, düşük gelirli rejimlerde ise her ikisinin de çevre kalitesi üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
Many researchers have proven either a nonlinear or linear relationship between economic growth and environmental degradation, while others have not found the relationship. This study uses an environmental quality index as an aggregate of air quality, water quality, and land cover which can minimize estimation bias caused by using merely local pollutants. The objectivities of this study are to explore the impact of income inequality on the environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis and to determine the relationship between environmental quality, per capita income, income inequality, electric consumption, and population using data from 33 provinces in Indonesia from 2009 to 2020. This research uses a dynamic panel model with an endogeneity threshold where income inequality and per capita income are the thresholds. The results revealed that income inequality and income itself increases the complexity of the decoupling of economic growth and environmental quality. Using the income inequality threshold shows that the EKC hypothesis is proven in Indonesia. When income inequality is low, an increase in income and population significantly reduces environmental quality and conversely, when income inequality is high, an increase in income increases environmental quality. Meanwhile, electricity consumption improves environmental quality when income inequality is low and reduces environmental quality when inequality is high. This research also shows that electricity consumption and population significantly reduce environmental quality in high per capita income regimes while in low income regimes both have no effect on environmental quality in Indonesia.