Rüzgar kulelerinin binalarda enerji verimliliği üzerindeki etkisi bır tasarım önerisi
The effect of wind towers on energy efficiency in buildings
  1. Tez No: 838108
  2. Yazar: SEPEHR SANAGOO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SHAHRYAR HABIBI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmada İrandakı, yezd kentinin yerli mimarisinden ele alınmıştır. Bunun nedeni, önceki nesillerden kalan mimarinin, iklim kuvvetlerinin konut alanlarını şekillendirmedeki etkisini göstermesi ve iklimin temel bir bina-çevre sorunu olarak görüldüğünü göstermesidir. Doğal havalandırmanın en belirgin yöntemi rüzgar kuledir. Rüzgâr kuleleri, İran medeniyetinin sembollerinden biridir. Rüzgâr kulesinden (badgir) ziyade, rüzgar tutucu/yakalayıcı diyebiliriz. Rüzgâr gibi sürdürülebilir ve yenilenebilir kaynakların, anahtar ve önemli roll nedeniyle geleneksel binaların yapısında ve gövdesinde kullanılması, doğayla uyumlu mimari bir yaklaşım da dahil olmak üzere değerli sonuçlar doğurmuştur. Bu araştırmanın önemi eski geleneksel mimariden faydalanarak iç mekân konfor koşullarını iyileştirmeye amaçlanmış araştırmada, rüzgâr deflektörlerini ve bir soğutma sistemi olarak nasıl çalıştıklarını anlamak birkaç yönden önemlidir: 1. Geleneksel binaların mimarisinde fonksiyonel elementlerin rüzgarları herhangi bir enerjiye bağımlı kalmadan ve elektrik tesis cihazlarından kullanmadan, soğutma alanları sağlar. 2. Geleneksel mimari teknolojilerin araştırılması ve kullanımına ilişkin kısıtlamalar çok fazladır. Referans kitaplara ve mimari planlara erişimin olmaması, birçok kişinin bu öğeleri yapılarda kullanmasını engellmektedir. Her plan da rüzgâr kulelerin formlarının çeşitliliği ve mimarın her bölgenin iklim koşullarına göre ve deneysel bilgisi ile farklı yerlerde farklı formlarda rüzgar kule inşa ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, the local architecture of the city of Yazd in Iran was discussed. This is because architecture from previous generations shows the influence of climatic forces in shaping residential spaces and shows that climate is seen as a fundamental building-environment problem. The most obvious method of natural ventilation is the wind tower. Wind towers are one of the symbols of Iranian civilization. Rather than a wind tower (badgir), we can call it a wind catcher. The use of sustainable and renewable resources such as wind in the structure and body of traditional buildings due to its key and important role has produced valuable results, including an architectural approach in harmony with nature. The importance of this research is aimed at improving indoor comfort conditions by making use of old traditional architecture. In research, understanding wind deflectors and how they work as a cooling system is important in several ways: 1. The winds of functional elements in the architecture of traditional buildings provide cooling areas without being dependent on any energy and without using electrical installation devices. 2. The constraints on the research and use of traditional architectural technologies are too great. Lack of access to reference books and architectural plans prevents many people from using these elements in buildings. Each plan shows the variety of wind tower forms and the architect-built wind towers in different forms in different places according to the climatic conditions of each region and with his experimental knowledge.