Aydın ili çocuk izlem merkezine başvuran olguların değerlendirilmesi
Evaluation of cases applying to the child advocacy center in Aydin
  1. Tez No: 839077
  2. Yazar: MERTHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre çocuk ihmali ve istismarı; 18 yaşın altındaki çocukların sağlığını, sağ kalımını, gelişimini veya ilişkilerdeki güven duygusunu olumsuz yönde etkileyen fiziksel/duygusal/cinsel istismar, ihmal ve diğer sömürü türleriyle sonuçlanan kötü davranışlardır. Çocuklara kötü muamele, mağdurların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde yaşam boyu olumsuz etkiler yaratabilecek, bu nedenle toplumu da olumsuz yönde etkileyebilecek küresel ölçekte büyük bir sorundur. Bu çalışmada; Aydın Çocuk İzlem Merkezi'ne başvuran cinsel istismar mağduru çocukların -bilgileri saklı kalacak şekilde- değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01/08/2018 ve 01/08/2022 tarihleri arasında Aydın ili Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) 'ne cinsel istismar iddiası ile sevk edilmiş, çocuk ve velisinden görüşme ve muayene için gerekli onamlar alınmış, 18 yaş altı görüşmesi ve muayenesi tamamlanmış olgular dahil edilecek şekilde retrospektif ve tanımlayıcı bir çalışma olarak tanımlanmış olup ifadesinde istismar beyanında bulunmayan ve ifadeleri eksik olan olgular çalışma dışı bırakılmıştır. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 26/04/2022 tarih, B.M 2022/2640 sayılı yazısı ve Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 03.10.2022 tarih, E-53043469-050.04.04-250044 sayılı oluru ile çalışma için gerekli izinler alınmıştır. Bulgular: İstismar iddiasında bulunan ve değerlendirilmeye alınan 762 çocuğun değerlendirilmesinde; %84'ünün (n=640) kız çocuğu ve %16'sının (n=122) erkek çocuğu olduğu ve olguların yaş ortalamasının 12,88 olduğu görülmektedir. Mağdur çocukların en çok ilçelerden (%51,8) ve çekirdek ailelerden (%51) başvurduğu tespitedilmiştir. İstismar şüphelilerinin neredeyse tamamının erkek (%98,4) ve tek (%89,9) olduğu ve yaş ortalamalarının ise 27,1 olduğu saptanmıştır. Kız çocuklarının en çok erkek arkadaş (%13), erkek çocuklarının ise en çok akran ve arkadaş (%35,2) istismarına maruz kaldıkları tespit edilmiştir. Kız çocuklarının erkek çocuklarına göre anlamlı derecede fazla aile içi istismara maruz kaldıkları görülmektedir. İstismar olaylarının en çok ebeveynler ile paylaşıldığı (%43,6), aile içi istismar olaylarının (%50,7) , aile dışı istismar olaylarına göre (%34,1) daha fazla tekrarlama eğiliminde olduğu, yıllar geçtikçe başvuru sayısının arttığı tespit edilmiştir. Aile içi istismar olayları aile dışı istismar olaylarına göre daha geç bildirildiği görülmektedir. Mağdurların en çok %43,2'sinin interfemoral ilişki veya sürtünme tariflediği, değerlendirilen olguların %37'sinin muayenesinin yapıldığı, %4,2'sinin gebelik nedeni ile muyenesine gerek duyulmadığı, yapılan vajinal muayenede en çok (%60) 10 günden eski yırtık, anal muayenede ise en çok (%75,2) bulgu olmadığı saptandı. Tartışma ve Sonuç: Çocuğun cinsel istismarı; istismar türleri arasında en zor tespit edileni ve sonuçları bakımından en ağır olanıdır. Çocuklar çeşitli toplumsal ve kültürel baskılar, eğitim eksikliği nedeni ile istismarı tanımlayamadığı için yaşanılan olayları açığa vurmakta oldukça zorlanmaktadır. Aile içi istismarların başvuruların zorluğu nedeniyle görünenden çok daha yüksek olduğu bir gerçektir. Bu nedenle çocuk istismarı; çocuğun, ebeveynlerin ve toplumun bilinçlendirilmesi, devlet politikalarının güçlendirilmesi gibi birçok disiplinin biraraya gelerek mücadele vermesi gereken bir toplumsal sorundur.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, child neglect and abuse is abusive behavior resulting in physical/emotional/sexual abuse, neglect and other forms of exploitation that adversely affects the health, survival, development or sense of trust in relationships of children under the age of 18. Child maltreatment is a major problem on a global scale, which can have lifelong negative effects on the physical and mental health of the victims, thus negatively affecting society. In this study; It is aimed to evaluate children who are victims of sexual abuse who apply to Aydın Child Advocacy Center. In our study, between 01/08/2018 and 01/08/2022, the child was referred to the Child Advocacy Center (CAC) in Aydın province with the allegation of sexual abuse, and the necessary consents were obtained from the child and his/her parents for interview and examination. It was defined as a retrospective and descriptive study, including cases under the age of 18 whose interview and examination were completed, and cases who did not make a statement of abuse in their statements and whose statements were missing were excluded from the study. In the evaluation of 762 children who allege abuse and were evaluated; It was determined that 84% (n=640) were girls and 16% (n=122) were boys, and the mean age of the cases was 12.88. It has been determined that victim children mostly apply from districts (51.8%) and nuclear families (51%). It was determined that almost all of the abuse suspects were male (98.4%) and single (89.9%), and the mean age was 27,1. It has been determined that girls are mostly exposed to boyfriend (13.2%) and boys are mostly exposed to peer and friend abuse (35.2%). It is evaluated that girls are exposed to domestic abuse significantly more than boys. It was evaluated that abuse events were mostly shared with parents (43.6%). It has been determined that domestic abuse incidents (50.7%) tend to recur more frequently than non-familial abuse incidents (34.1%), and the number of applications has increased over the years. It is seen that domestic abuse incidents are reported later than non-familial abuse incidents. Mostly, 43.2% of the victims described interfemoral intercourse or friction, 37% of the evaluated cases were examined, 4.2% of them did not need examination due to pregnancy, in the vaginal examination, most (60%) tears older than 10 days It was found that there was no finding in the anal examination (75.2%). Child sexual abuse; Among the types of abuse, it is the most difficult to detect and the most severe in terms of its consequences. Because children cannot define abuse due to various social and cultural pressures and lack of education, it is very difficult to reveal the events experienced. It is a fact that domestic abuse is much higher than it seems due to the difficulty of the applications. For this reason, child abuse is a social problem to be solved by bringing together many disciplines such as raising awareness of the child, parents and society, and strengthening state policies.