COVİD-19'un işgücü piyasalarında yarattığı güvencesizlik ve öğretmenlerin çalışma koşullarına etkileri
The precarious created by COVID-19 in labor markets and its effects on teachers' working conditions
  1. Tez No: 839454
  2. Yazar: ÖMER ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİDAR ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
2019 yılında ortaya çıkan Covid-19 pandemisi tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de derinden sarsmıştır. Salgın sosyal ve ekonomik yönden pek çok soruna yol açmış, bu bağlamda özellikle ülkemizde giderek artan istihdam sorunlarının daha da büyümesine sebep olmuştur. Dünyanın pek çok ülkesi salgına yönelik önleyici tedbirler uygulamak zorunda kalmış, alınan tedbirlerden bazı sektörler ve bazı çalışan grupları diğerlerine göre daha fazla etkilenmiştir. 2020 ve 2021 yıllarına ait istihdam oranları ve işgücüne katılım verileri incelendiğinde eğitim sektöründe ciddi sorunların ortaya çıktığı görülmüştür. Söz konusu durumun ilerlemesinde pek çok ülke gibi Türkiye'de de alınan tam kapanma ve sokağa çıkma yasağı gibi tedbirlerin neden olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma da Covid-19 sürecinde işgücü piyasalarındaki prekaryalaşma, özel öğretim kurumlarındaki güvencesiz istihdam ve salgın sürecinde öğretmenlerin çalışma koşullarını incelemektedir. Tezde eleştirel sosyal bilim metodolojisi kullanılarak sınıf analizi çerçevesinde öğretmenlerin çalışma koşulları ve güvencesizleşmeleri ele alınmıştır. Bu doğrultuda özel öğretim kurumlarında güvencesiz şekilde istihdam edilen eğitim çalışanlarının pandemi sürecinde ne gibi zorluklarla karşılaştığı, uzaktan eğitim, kısmi istihdam ve esnek çalışma algısının boyutlarının ne olduğu ve iş-yaşam sınırlarındaki belirsizlik gibi konular ele alınmıştır. Çalışma ayrıca özel okullarda istihdam edilen öğretmenleri mercek altına almaktadır. Resmî ve özel okullarda çalışan öğretmenlere yönelik araştırmada elde edilen istatistiki veriler, alan yazın taraması sonucu ortaya çıkan bilgiler, belli bir tarihsel bağlam ile kavramsal arka plan dâhilinde, gerçekçi ve eleştirel bir bakışla ortaya konmuştur. Öğretmenlerin çalışma koşullarında meydana gelen değişim ve dönüşümler prekaryalaşma sosyolojisi içinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which emerged in 2019, not only affected the whole world, but also shooked our country deeply. The pandemic has caused many social and economic problems, and in this context, it has led to the growing employment problems, especially in our country. Many countries in the world had to implement preventive measures against the pandemic, and some sectors and some employee groups were affected more than others by the measures taken. When the employment rates and labor force participation data for 2020 and 2021 are examined, it is seen that serious problems have arisen in the education sector. It is thought that the progress of this situation is caused by measures such as full closure and curfew in Turkey, as in many other countries. In this study, it examines the precariatization in the labor market during the Covid-19 process, the precarious employment in private education institutions and the working conditions of teachers during the pandemic. In the thesis, teachers' working conditions and precariousness are discussed within the framework of class analysis using critical social science methodology. In this direction, issues such as the difficulties faced by the education workers who are employed precarious in private education institutions during the pandemic process, the dimensions of the perception of distance education, partial employment and flexible working, and the uncertainty in the work-life boundaries are discussed. The study also focuses on teachers employed in private schools. The statistical data obtained in the research on teachers working in public and private schools, the information that emerged as a result of the literature review, were presented with a realistic and critical view within a certain historical context and conceptual background. Changes and transformations in the working conditions of teachers have been evaluated within the sociology of precarization.