Gerçek zamanlı geniş bant izge algılama sisteminin gömülü sistemlerde uygulanması
Implementing real-time wideband spectrum sensing system on embedded systems
- Tez No: 839906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YÜKSEKKAYA, DR. ADNAN ORDUYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Gerçek zamanlı geniş bant izge algılama ihtiyacı, karmaşık sinyallerin bulunduğu yoğun ortamlarda ortam farkındalığının oluşturulması için ortaya çıkmıştır. Kablosuz haberleşme sistemlerinde kullanılmayan izge kanallarının kestriminde, verimli kaynak kullanımında ve elektronik harp ortamlarında hassas ve detaylı parametre çıkarımlarında izge algılama önemli rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, geniş bant izge algılama çalışması hem bilgisayar benzetim ortamında hem de gerçek zamanlı olarak alanda programlanabilir kapı dizileri (Field Programmable Gate Array, FPGA) üzerinde gerçekleştirilmiştir. İzge algılama için uyarlanan işaret işleme algoritması 4 GHz örnekleme frekansına sahip ve Nyquist tabanlı olacak şekilde geliştirilmiştir. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen benzetim sonuçları bir karşılaştırma mekanizması olarak kullanılmış ve gerçek zamanlı benzetim performanslarıyla karşılaştırılmıştır. Gerçek zamanlı çalışmalarda anlık olarak 2 GHz bant genişliğinde sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for real-time wideband spectrum sensing has emerged for creating environmental awareness in dense environments where complex signals are present. Spectrum sensing plays an important role in efficient resource utilization and the detection of unused spectral channels in wireless communication systems, as well as in the extraction of precise and detailed parameters in electronic warfare environments. This thesis work presents a wideband spectrum sensing study that is implemented both in computer simulation environment and in real-time on Field Programmable Gate Array (FPGA) devices in the field. The signal processing algorithm adapted for spectrum sensing is developed with a sampling frequency of 4 GHz and Nyquist-based. The simulation results obtained in the computer environment are used as a comparison mechanism and compared with real-time simulation performance. In real-time studies, results were obtained with a bandwidth of 2 GHz in real-time were investigated.