DETERMINING THE CORRELATION BETWEEN UNIAXIAL COMPRESSIVE STRENGTH, MODULUS OF ELASTICITY AND POINT LOAD STRENGTH INDEX OF ROCKS
Kayaçların tek eksenli basınç dayanımı, elastisite modulü ve nokta yük dayanım indeksi arasındaki korelasyonunun belirlenmesi
  1. Tez No: 840102
  2. Yazar: ABDULKADİR ÇİNTESUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA UNUTMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Nokta yükü dayanım indeksi, tek eksenli basınç dayanımı ve elastisite modulü kayaçların dayanımlarına göre sınıflandırılmasında ve geoteknik hesaplamalar için kullanılan yaygın parametrelerdir. Bu parametreler geoteknik mühendisliği alanında yapılan pek çok hesaplamayı doğrudan etkilemektedir. Kayaya soketli kazıklar, kaya stabilite analizleri, tünel analizleri gibi pek çok önemli geoteknik hesaplama için kaya dayanım parametreleri gerekmektedir. Sondajlardan elde edilen numuneler üzerinde yapılan testler ile bu parametrelerin belirlenmesi mümkündür. Ancak yeterli numune olmaması, kaya yapısının durumu, kullanılan makine-ekipman kalitesi bu parametrelerin direkt elde edilmesini bazı durumlarda mümkün kılmamaktadır. Bu durumda korelasyonların kullanılması ve parametreler arası dönüşümlerin yapılması gerekmektedir. Bu tez kapsamında ülkemizde yer alan belirli formasyonlara ait kayaların korelasyon katsayı değerlerinin tespit edilmesi ve bu değerlerin literatür çalışmaları ile karşılaştırılması hedeflenmiştir. Literatürde yer alan korelasyonlar arasında büyük sayısal farklılıklar bulunmaktadır. Tez kapsamında belirli kabul değerleri için sonuçlar grafikler ile verilmiştir. Korelasyonların kullanılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında tez içeriğinde tavsiyeler verilmiştir. Geoteknik mühendislerinin bu tavsiyeleri dikkate alması hesaplamalarının daha güvenli ve daha gerçekçi olması açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to classify rocks according to their strengths, point load strength index, uniaxial compressive strength and modulus of elasticity are the most commonly used parameters. They are used in geotechnical calculations very often and affect many calculations in the field of geotechnical engineering. Rock strength parameters are required for many important geotechnical calculations such as rock socket piles, rock stability analyses, tunnel analyses etc. It is possible to determine these parameters with the tests performed on the samples obtained from the boreholes. However, the lack of sufficient samples, the condition of the rock structure, the quality of the machinery and equipment used do not make it possible to obtain these parameters directly in some cases. In this case, it is necessary to use correlations and make conversions between parameters. Within the scope of these thesis, it is aimed to determine the correlation coefficients of the rocks belonging to certain formations in our country and to compare these values with the literature. There are significant numerical differences among the correlations in the literature. Within the scope of these thesis, the acceptable ranges for the specified parameters are presented graphically. Suggestions are given in the content of the thesis about the points to be considered in the use of correlations. It will be beneficial for geotechnical engineers to consider these suggestions for safer and more realistic designs.