Dynamic performances of adjustable speed AC drives
Ayarlanabilir hızlı AC sürücülerin dinamik performansı
- Tez No: 84015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÜMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET AYARLANABİLİR HIZLI AC SÜRÜCÜLERİN DİNAMİK PERFORMANSI AKSOY, H. Fırat Yüksek Lisans Tezi, Elektrik-Elektronik Müh. Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. Mehmet TÜMAY Haziran 1999, 148 sayfa Bu çalışmada, üç fazlı koordinat sisteminde üç fazlı senkron ve asenkron makinelerin bir transformasyona gerek kalmaksızın matematiksel modellenmesi açıklanmaktadır. Nümerik çözüm kullanılarak sayısal çözümler bulunup, simetrik ve asimetrik şartlarda çalışma sağlanmıştır. Farklı hata şartlan sisteme uygulanmıştır. Fortran 90 ve Visual Basic programlama dilleri kullanılarak yapılan simulasyon işleminde asenkron, senkron ve relüktans motorlar için altı-basamak evirici ve sinüsoydal darbe-genişlik-modülasyonlu eviriciler kullanılmıştır. Ayrıca asenkron motorlar için dolaylı vektör kontrol metodu ile akım konrollü darbe genişlik modülasyonlu evirici kullanılarak işlem dört bölgede sıfırdan maksimum hıza, yavaş ve hızlı tork kullanılmış ve regeneratif frenleme yapılmaya çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : AC makinelerin modellemesi, DGM eviriciler, Ayarlanabilir AC sürücüler, Vektör kontrol, Bilgisayar simulasyonu, Grafik analizi, Hata ve yük simulasyonu. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC PERFORMANCES OF ADJUSTABLE SPEED AC DRIVES AKSOY, H. Fırat MS. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Mehmet TÜMAY June 1999, 148 pages This study explains the development of a mathematical model for the representation of the three phase synchronous and asynchronous machines in direct phase coordinates. A numerical solution for the system has been explained. Symmetrical and asymmetrical conditions have been studied. Different fault conditions have been applied to the system. Fortran 90 and Visual Basic programs were used for digital simulation which has been used to study six- step inverter and sinusoidal pulse- width modulation (PWM) inverter for the induction machine, synchronous machine and reluctance machine. With indirect vector control method introducing into the current-controlled dead-beat inverter drive system the induction motor can be operated in all four quadrants and speed can be controlled from zero to full value where a smooth and fast torque response is obtained throughout the range of the operation and regenerative braking operation can be in the computer simulation. IllKeywords ; Modeling of AC machines, PWM inverters, Adjustable speed AC drives, Vector Control, Computer Simulation, Graphic Analysis, Fault and Load simulation. IV