Mobilya üreten işletmelerde ergonomik risk analizi
The ergonomic risk analysis in furnitire producing companies
  1. Tez No: 840823
  2. Yazar: MEHMET UFUK UYTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN YESARİ HASTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Ağaç İşleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Anthropology, Wood Products, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Mobilya üretim noktalarında fiziksel işgücü yoğun çalışmalar yürütülmekte olup, çalışanlarda bu fiziksel etkilerden kaynaklanan rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Bu tez çalışması ile mobilya üretimi yapan firmalarda bulunan işçilerin, iş noktalarına göre çalışma süresince hareketlerinin fiziksel sınırları ortaya konularak, vücutlarının çeşitli bölgelerinde oluşan stresin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu duruma bağlı olarak da, çalışanların mevcut rahatsızlıkları ile duruş ve hareket bozuklukları arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışanların uygunsuz duruşları ve hareketlerini belirlemek için REBA (Rapid Entire Body Assessment), OWAS (Ovako Working Posture Analyzing System), HMD (Hızlı Maruziyet Değerlendirme) ve RULA (Rapid Upper Limb Assessment) olarak adlandırılan risk analiz yöntemleri kullanılmıştır. Toplanan veriler, literatürde daha önce ortaya konulmuş çalışmalar ile kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, elde edilen ölçüm değerleri kullanılmak suretiyle, mevcut çalışma koşulları ve çalışan hareket sistemlerinin iyileştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Mobilya üretim atölyeleri ve benzeri sektörlerde, çalışanların iş sırasındaki duruşlarının uyması gereken açı ve yük sınırları sayısal olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca bu çalışma ile benzer sektörlerde ergonomik risk analizi yöntemleri uygulanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği belirlenmiş ve yeni bilimsel çalışmalara yol gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Physical labour intensive work is carried out at furniture production points and discomforts arising from these physical effects may occur in employees. With this thesis study, it is aimed to determine the physical limits of the movements of the workers in the furniture manufacturing companies during the working period according to the work points and to determine the stress in various parts of their bodies. Depending on this situation, the relationship between the existing discomforts of the employees and posture and movement disorders was tried to be revealed. Risk analysis methods called REBA (Rapid Entire Body Assessment), OWAS (Ovako Working Posture Analyzing System), HMD (Rapid Exposure Assessment) and RULA (Rapid Upper Limb Assessment) were used to determine the inappropriate postures and movements of the employees. The collected data were compared with previous studies in the literature. As a result, by using the measurement values obtained, recommendations were made for the improvement of existing working conditions and employee movement systems. In furniture production workshops and similar sectors, the angle and load limits that the postures of the employees during the work should comply with have been numerically revealed. In addition, with this study, it is aimed to determine what should be considered when applying ergonomic risk analysis methods in similar sectors and to guide new scientific studies.