Uluslararası sınai mülkiyet hukukunda patent hakkı ve korunması
Patent rights and their protection in international industrial property law
- Tez No: 841427
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Bu çalışma ile milletlerarası özel hukukta sınai mülkiyet haklarına ve sınai mülkiyet haklarına ilişkin sözleşmelere uygulanacak hukuk konusu incelenmiştir. Bu çerçevede, sınai mülkiyetin konusu olan patent üzerindeki haklara ve patent hakkına ilişkin sözleşmelere uygulanacak hukuk konusu, tezin ana çalışma konusunu oluşturmaktadır. Sınai mülkiyet haklarına uygulanacak hukukun belirlenmesinde ülkesellik ilkesi hâkim olmaktadır. Ülkesellik ilkesi, patent hakkı ve bu hakların bulunduğu ülke arasında olan doğal bağı ifade eder. Günümüzde sınai mülkiyet hukukunun uluslararası nitelikli karakteri, sınai uyuşmazlıkların ülkesellik ilkesi temelli çözümlenmesinin yetersizliğini ortaya koymuştur. Bu kapsamda çalışmamızda öncelikle sınai hak statüsüne uygulanacak hukuk konusu incelenmiş, uygulanacak hukukun mevcut sistemde tespiti ve konu ile ilgili öneriler ele alınmıştır. Bunu takiben sınai mülkiyete ilişkin sözleşmelere uygulanacak hukukun tespiti patent lisans sözleşmesi özelinde detaylandırılmıştır. Bu sözleşme statüsüne uygulanacak hukukun tespiti ele alınmıştır. Bu kapsamlar dahilinde inceleme yapılmasının ardından çalışan buluşları üzerindeki patent hakkına uygulanacak hukuk konusu ele alınmıştır. Son olarak konu ile ilgili uluslararası sözleşmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will analyze the law applicable to industrial property rights and contracts relating to industrial property rights in international private law. Within this framework, the law applicable to the rights on patents, as the subject matter of industrial property, and the law applicable to the agreements related to patent rights will constitute the main subject of the thesis. The principle of territoriality is prevailing in determining the law applicable to industrial property rights. The principle of territoriality refers to the natural connection between the patent right and the country where these rights are located. In the current era, the international character of industrial property law has revealed the inadequacy of resolving industrial disputes based on the principle of territoriality. In this respect, in our study, initially, the issue of the law applicable to the industrial property status is examined, the determination of the applicable law in the current system and the relevant recommendations are discussed. Following this, the determination of the applicable law to industrial property agreements is elaborated on the patent license agreement. The determination of the applicable law to this contract status is evaluated. Subsequent to the examination within these scopes, the law applicable to patent rights on employee inventions is discussed. At the last, international contracts related with the subject are analyzed.