Modifiye bitümlü karışımların marshall testi akma değerinin bulanık mantık ve regresyon yöntemleri kullanılarak modellenmesi
Modeling of marshall test flow value of modified bituminous mixtures by using fuzzy logic and regression methods
- Tez No: 841923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇALIŞICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ulaştırma yapıları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu yapıların tasarımında çeşitli üstyapı türleri kullanılmaktadır. Ülkemizde ise konforlu, gürültü düzeyinin ve maliyetinin düşük olmasından dolayı çoğunlukla tercih edilen üstyapı türü esnek kaplamalardır. Bu tez çalışmasında, zahmetli ve maliyetli bir çalışma süreci gerektiren Marshall stabilite testi deneyleri uygulanarak akma değerleri viskozite, penetrasyon, yumuşama noktası, numunenin havadaki ağırlığı, sudaki ağırlığı, mineral agregalar arasındaki boşluk, boşluk oranı, pratik özgül ağırlığı gibi parametreler kullanılarak tahmin edilmeye çalışılmıştır. Altı farklı regresyon analizi yöntemi ve yapay zeka tekniklerinden biri olan bulanık mantığın iki farklı yöntemi ile akma verileri modellemeleri gerçekleştirilmiştir. Her teknik için 219 modelleme yapılarak toplam on farklı teknik için 2190 tahmin modeli oluşturulmuştur. Ayrıca henüz yeni bir teknik olan SMRGT yöntemi en iyi modellere uygulanmıştır. Elde edilen sonuçların karşılaştırılması yapılarak en iyi modele ulaşılmıştır. Deney verileriyle modellerin sonuçları karşılaştırıldığında bulanık mantık yöntemlerinden elde edilen akma değerlerinin regresyon yöntemlerine göre çok daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Sonuç olarak Marshall testi akma değerinin SMRGT yöntemi ile oluşturulan modelinin en başarılı sonuçları verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation structures have become an indispensable part of our lives. Various types of pavement coatings are used in the design of these structures. In our country, flexible pavements are mostly preferred type of pavement due to their comfort, low noise level and low cost. In this thesis, Marshall stability test experiments, which require a laborious and costly work process, were applied and flow values were tried to be estimated using parameters such as viscosity, penetration, softening point, weight of the sample in air, weight in water, voids in mineral aggregates, void ratio, practical specific gravity. Flow data estimation models were made with six different regression analysis methods and two different methods of fuzzy logic, which is one of the artificial intelligence techniques. A total of 2190 prediction models were developed for ten different techniques by making 219 models for each technique. In addition, SMRGT method, which is a new technique, has been applied to the best models. By comparing the results obtained, the best estimation model was reached. As a result of comparison with real data, it was observed that the data obtained from fuzzy logic methods gave much better results than regression methods. Eventually, it was determined that the Marshall test flow value model created by the SMRGT method gave the most successful results.