Gündelik yaşamda kadınların tüketim algısının dönüşümü: Mobil uygulamalar
Transformation of women's consumption perception in everyday life: Mobile applications
- Tez No: 841928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, kadınların ikinci el moda uygulamalarından alışveriş yapma nedenlerini ve bu nedenler arasındaki ilişkiyi nicel araştırma yöntemlerinden faydalanarak incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmada, kadınların bu tür uygulamalara yönelmesi neticesinde ortaya çıkan avantajlar ve dezavantajlar değerlendirilmiştir. Kadınların tüketim davranışlarındaki dönüşümü ele alan bu çalışma, 4 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın genel çerçevesi incelenmektedir. Literatür kısmında, moda ve tüketim kavramı derinlemesine ele alınmıştır. İlgili araştırmaya katkı sağlayacağı düşünülen bilimsel çalışmalara ve alanda yer alan kuramlara yer verilmiştir. Yöntem kısmında; araştırmanın izlediği yol, örneklem ve verilerin analizi vs. bilgiler ele alınmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen veriler bulgular kısmında değerlendirilerek analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, bu çalışma, ikinci el moda uygulamalarını kullanan kadınların öncelikle ekonomik sebeplerden dolayı uygulamalara yöneldiği, bu tür uygulamalarda tene temas eden eşyaların daha az satın alındığı, satış yapan kadınların kazandıkları geliri temel giderleri için kullandığı ve ikinci el moda uygulamaları kullanan kadınlarda mağazadan alışveriş yapma davranışlarının değiştiği vb. sonuçlara ulaşılmaktadır. İkinci el moda uygulamaları hususunda yapılan çalışmaların az olması nedeniyle, alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to Decipher the reasons why women shop from second-hand fashion applications and the relationship between these reasons by using quantitative research methods. In the study, the advantages and disadvantages arising as a result of women's orientation to such applications were evaluated. This study, which deals with the transformation in women's consumption behaviors, consists of 4 parts. In the introduction section, the general framework of the study is examined. In the literature section, the concept of fashion and consumption is discussed in depth. Scientific studies that are thought to contribute to the relevant research and theories in the field are included. In the method section; the path followed by the research, sample and data analysis, etc. the information has been handled. The data obtained in the research were evaluated and analyzed in the findings section. When the results obtained are examined, this study shows that women who use second-hand fashion applications turn to applications primarily for economic reasons, items that touch the skin are bought less in such applications, women who sell use the income they earn for basic expenses, and women who use second-hand fashion applications have changed their shopping behavior in the store, etc. the results are being achieved. Due to the low number of studies conducted on second-hand fashion applications, it is thought that it will contribute to the field.