Musical metaphors: İnnate and objective
Muzikal metaforlar: Doğuştan ve nesnel
  1. Tez No: 841984
  2. Yazar: HATİCE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİONYSİS GOULARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son dönemdeki yaklaşımda olduğu gibi biliş somutlaştırılmıştır ve müziğin anlam metaforikliği metafor teorisi, bilişsel müzikoloji ve bilişsel dilbilimde daha çok araştırılan ve bilişsel bilim adamlarının bakış açısıyla incelenmesi gereken bir konudur. Müzikologlar, müzik teorisinde müzik sisteminin kendisini tanımlamak için metaforlar kullanır; müzik psikologları ayrıca bir tonun vücutta daha yüksek bir yerde rezonansa girmesi nedeniyle daha yüksek olması veya tonun müzik spektrumundaki yeri gibi kavramsal olması gibi algısal gerçekleri tanımlamak için metaforlar kullanır. Bu kavramsal kısım bize, bu tür bir metaforun, bilişsel sistemin daha karmaşık bir aktivitesinden, müziğin bilişi sırasında çevrenin insan duruşu ve bedensel hareketle karmaşık bir etkileşiminden kaynaklandığını anlatır. Müziği anlatırken metaforlar her zaman dikkate alınır. Araştırmamda, Mihailo Antovic'in (2009) 5 farklı ses sunduğu çalışmasına benzer yöntemler kullanarak, görüntü şemaları adı verilen bedensel metaforlar üzerinde araştırma yaparak, müziği tanımlarken insan duruşu ve hareketinin nasıl etkileşime girdiğini analiz ederek müzikal metaforların doğuştan ve nesnel olup olmadığını belirlemeye çalışacağım. Çocuklara uyaranları verir ve onlardan deneyimlerini tanımlamalarını ister ve ardından konu cevaplarını görüntü şemalarını ve kavramsal metafor teorisini kullanarak analiz eder. Sonuçlar, müzikal anlamanın metaforik olduğunu ve deneklerin metaforlarında algısal imaj şemalarının kullanıldığını gösterdi. Bu araştırmada daha geniş bir yaş aralığını inceledim ve müzik enstrümanı çalanlarla çalmayanların müzik anlayışlarının da metaforik olup olmadığını ve metaforlarında ne tür imaj şemaları kullandıklarını karşılaştırdım. Analiz etmek için 9 farklı ses uyaranı ve 7 farklı görüntü şeması kullandım. Araştırma sonuçlarına göre metaforlarda en çok kuvvet imgesi şemalarına ilişkin beden-çevre etkileşimleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in the recent approach cognition is embodied and metaphor theory of meaning metaphoricity of music is a topic that is mostly studied in cognitive musicology and cognitive linguistics and should be studied from the perspective of cognitive scientists. Musicologists use metaphors to describe the musical system itself in the music theory, music psychologists also use metaphors to describe perceptual facts like a tone is higher as in it resonates somewhere higher in the body or conceptual as in the tone's place in the musical spectrum. This conceptual part tells us that this kind of metaphor derives from a more complex activity of the cognitive system, a complex interaction of the environment with human posture and bodily movement during cognition of music. Metaphors are always in account when describing music. In my research I will try to determine if the musical metaphors are innate and objective by analysing how human posture and movement interacts in describing music by researching on bodily metaphors called image schemas using methods similar to Mihailo Antovic(2014) where he presents 5 different sound stimuli to children subjects and asks them to describe their experience and then analysing the subject answers using the image schemas and conceptual metaphor theory. The results showed musical comprehension is metaphorical and image schemas employed in subjects metaphors. In this research I examined a broader age range and compared musical instrument players and non players to see if their comprehension of music is also metaphorical and which image schemas they employ in metaphors. I used 9 different sound stimuli and 7 different image schemas to analyse with. According to results of this study, body-environment interactions which are related to force image schemas utilized in the metaphors the most.