Lisanssız güneş enerjisi santrallerinde şebeke satış kısıtlamalarının kurulu güç boyutlandırması ve tüketim profilleri üzerinden finansal analizi
Financial analysis of grid sales restrictions in unlicensed solar power power plants through capacity sizing and consumption profiles
- Tez No: 841999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DURUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde yenilenebilir enerji kullanımını arttırmak ve yerinde üretim ile tüketicilerin kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak için teşvik sistemleri bulunmaktadır. Bazı durumlarda tarifeler ve kapsamlar iyi belirlenmediği takdirde, bu teşvikler yatırımlarda aşırı karlılık veya şebeke arz güvenliğinde teknik problemler oluşturabildiğinden yetkili makamlar bu sistemlerde değişiklik yaparak düzenlemelere giderler. Benzer bir düzenleme geçtiğimiz yıl Türkiye'de yapılarak, küçük ve orta ölçekli yenilenebilir enerji yatırımlarının tabi olduğu Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nde şebeke elektrik satışlarına kısıtlama getirilmiştir. İlgili satış kısıtlaması ülkede mevcut bulunan çok sayıdaki lisanssız güneş enerjisi santralini (GES) ve gelecekteki potansiyel yatırımları etkileyecektir. Bu tez çalışmasında, mevzuata getirilen şebeke satış kısıtlamalarının bir yatırımın üzerindeki etkileri finansal metrikler ile ortaya konulmuştur. Devamında ise şebeke satış kısıtlamalı durumda bir güneş enerjisi santralinin kurulu gücünün boyutlandırması yapılmıştır. Ardından farklı tüketim profillerinin GES yatırımı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bir diğer senaryoda aylık ve yıllık mahsuplaşmalara göre analiz yapılmıştır. Ayrıca elektrik satışının tamamen kısıtlandığı senaryoya göre de analiz tekrarlanarak optimal kapasiteli santralin gücü elde edilmiştir. Son olarak satış kısıtlamalı ve kısıtlamasız durumlar için elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak doğru boyutlandırmanın etkinliği finansal olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In many countries of the world, there are incentive systems to increase the use of renewable energy and to meet the electricity needs of consumers. In some cases, if the tariffs and scopes are not well defined, these incentives may lead to excessive profitability in investments or technical problems in the security of grid supply. A similar regulation was made in Turkey last year, and grid electricity sales were restricted in the Unlicensed Electricity Generation Legislation, which is subject to small and medium-sized renewable energy investments. It is a matter of curiosity how this situation will affect the large number of existing unlicensed PV power plants in the country and their potential future investments. In this study, the effects of the grid sales restrictions imposed by the legislation on an solar power plant investment are revealed with financial metrics. After that, the installed power of the solar power plant with grid sales restrictions was dimensioned. Then, the effects of different consumption profiles on solar power plant investment were examined. In another scenario, analysis was made based on monthly and annual offsets. In addition, the analysis was repeated according to the scenario in which electricity sales were completely restricted, and the installed power of the solar power plant with optimal capacity was obtained. Finally, the effectiveness of sizing was proven financially by comparing the results obtained for sales-restricted and unrestricted situations.