Premenopozal ve postmenopozal kadınlarda interlökin 31 ve 33'ün osteoporoz üzerine etkisi
Effect of interleukin 31 andinterleukin 33 on osteoporosis in premenopausal and postmenopausal women
  1. Tez No: 842247
  2. Yazar: BEGÜM TATLISEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL TURHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Premenopozal ve postmenopozal kadın popülasyonunda interlökin (IL)-31 ve IL-33'ün kemik mineral yoğunluğuna etkilerini araştırmak Gereç ve yöntemler: Bu çalışma 2022 Mart- 2023 Mart tarihleri arasında, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran, son 6 ay içerisinde tarama amaçlı DEXA çekilen seksen iki kadın hastada yapılmıştır. Kırk postmenopozal kadın çalışma grubu, kırk iki premenopozal kadın kontrol grubu olarak seçildi. Hastaların özgeçmiş bilgileri, fizik muayene bulguları, laboratuar değerleri ve çekilen DEXA sonuçları hastanemiz sistemindeki dosyalarından öğrenilerek kaydedildi. Hastaların IL-31 ve IL-33 değerleri çalışıldı. Bulgular: Premenopozal ve postmenopozal grupta kemik mineral yoğunluğu normal ve azalmış olan kadınların interlökin seviyeleri ve diğer parametreler arasında istatistiksel olarak fark saptanmadı. Ancak postmenopozal grupta yer alan osteopenili kadınlarda IL-31 seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı olmasa da artış olduğu bulundu. Sonuç: IL-31 ve IL-33 gibi osteoporoz mekanizmalarında yer alan sitokinler ile osteoporoz arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of interleukin (IL)-31 and IL-33 on bone mineral density in the premenopausal and postmenopausal female population. Material and Method: This study was conducted between March 2022 and March 2023 on eighty-two female patients who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Application and Research Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinic and had DEXA performed for screening purposes in the last 6 months. Forty postmenopausal women were selected as the study group and forty-two premenopausal women were selected as the control group. Patients' background information, physical examination findings, laboratory values and The DEXA results were recorded from the files in our hospital system. IL-31 and IL-33 values of the patients were studied. Results: No statistical difference was detected between interleukin levels and other parameters of women with normal and decreased bone mineral density in the premenopausal and postmenopausal groups. However, it was found that there was an increase in IL-31 levels in women with osteopenia in the postmenopausal group, although it was not statistically significant. Conclusion: No relationship was detected between osteoporosis and cytokines involved in osteoporosis mechanisms, such as IL-31 and IL-33.