Adatepe ve Çaltı köyleri çevresindeki (Edremit körfezi kuzeyi) tersiyer yaşlı çökel istifinin stratigrafisi ve yapısal jeolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of stratigraphical and structural characteristics of the tertiary aged sedimantary sequence, around Adatepe and Çaltı villages (nort of Edremit gulf)
  1. Tez No: 84244
  2. Yazar: AHMET TAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
m ÖZET İnceleme alanı Çanakkale ili Ayvacık ilçesinin güneyinde Adatepe ve Çaltı köyleri çevresinde (Küçükkuyu) Ayvalık I 17 d4 paftası içerisinde yaklaşık 70 km2Tık alanı kaplamaktadır. Bu çalışma ile inceleme alanında yüzeyleyen Tersiyer yaşlı isitiften ölçülü stratigrafik kesitler alınarak, bölgenin stratigrafik istifinin belirlenmesi, birimler arasında yatay ve düşey korelasyon yapılması, kayaçların petrografik, paleontolojik ve sedimantolojik özelliklerinin saptanması ve neotektonik dönemde gelişmiş yapısal unsurların (fay, antiklinal vs. gibi) hava fotoğrafları ile de denetlenerek inceleme alanının jeolojik evriminin açıklanması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda inceleme alanındaki Tersiyer yaşlı istif incelenmiş ve 1/ 25.000 ölçekli ayrıntılı jeoloji haritası hazırlanmıştır. Sorunların çözümü ve bölgesel karşılaştırmalar için gözlemler yapılarak birimler kaya stratigrafi esaslarına göre tanımlanmış, jeolojik harita üzerinde belirlenen altı lokaliteden ölçülü stratigrafik kesitler ölçülmüş ve bu kesitler boyunca mostra veren yerlerden kayaç örnekleri alınmıştır. Neojen yaşlı birimler, inceleme alanında, temel kayaçlarla uyumsuz dokanak ilişkisi gösteren Kızılyar formasyonu ile başlar. Birim örgülü akarsu çökellerinden oluşur ve andezit, trakiandezit, tüf ve volkanik breşden oluşan Doyran volkanitleri ile eş yaşlıdır. Doyran volkanitleri yerleşimlerini sürdürürken arada Doyran volkanitleri ile eş yaşlı olarak çakıltaşı, kumtaşı, silttaşı, kiltaşı, marn ve bitümlü şeyllerden oluşan Küçükkuyu formasyonu çökelmiştir. Küçükkuyu formasyonu üzerinde açısal uyumsuz olarak gözlenen İlyasbaşı formasyonu çakıltaşı, kumtaşı, kiltaşı, marn, kireçtaşı ve tüfden oluşmuştur. İlyasbaşı formasyonu üzerine trakiandezit, bazalt, tüf ve volkanik breşden oluşan Ezine volkanitleri yer almaktadır. Stratigrafik olarak istifin en üst seviyesinde Kuvatemer yaşlı pekişmemiş blok, çakıl ve kumdan oluşan alüvyon çökeller yer almaktadır. İnceleme alanında kıvrımlı ve kırıklı yapılar belirlenmiştir. Bunlardan kıvrımlı yapıların eksenlerinin genel doğrultusu KD-GB dır. Kırık yapı olarak inceleme alanında KB-GD ve KD-GB doğrultulu normal faylar, KKD- GGB ve KB-GD yönlü doğrultu atımlı faylar ve D-B doğrultulu oblik atımlı fay yer almaktadır. Belirlenmiş olan bu yapıların konumları ile ölçülen çatlakların istatistiksel değerlendirmeleri sonucunda bölgenin KB-GD doğrultulu sıkışma rejiminin etkisinde kaldığı ortaya çıkmıştır. Neojen yaşlı kayaçlar Alt-Orta Miyosen'de tektonizma etkisiyle oluşmaya başlamış bir havza içerisinde çökelmişlerdir. Havzaya fasılalarla gelen malzemeler çökelimine devam ederken buna eşlik eden volkanik lav, tüf ve volkanik breş eş yaşlı olarak havzaya yerleşmişlerdir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The study area is located at Çanakkale city south of Ayvacık province, around Adatepe and Çaltı villages (Küçükkuyu) and covers about 70 km2 in Ayvalık I 17 d4 map. The aim of this study, by aid of stratigraphic columunar section measured within Tertiary aged sequences, is to define regional stratigraphic columnar section, corelation between formation outcropping in different parts of the study area, petrographic, paleontological and sedimentological characteristics of the rocks, and structures (fault, anticline, syncline, unconformity) developed in neotectonic period with help of air photograph. For that reasons, Tertiary aged sequence was investigated and 1 :25 000 scale geological map has been prepared. For the solution of problems and regional correlation the units and measured stratigraphic sections are prepared from 6 localities on map and samples are collected from outcropping rock units. In the study area Neogene units start with the Kızılyar formation which unconformably overlies basement rocks. This formation consists of braided river deposits and is time equivalent to Doyran volcanics composed of andesite, trachyandesite, tuff and volcanic breccia. These volcanics vertically and laterally are overiained by Küçükkuyu formation. During the interruption of the volcanic activites of the Doyran volcanics for a period, Küçükkuyu formation which consist of conglomerate, sandstone, siltstone, claystone, marn, limestone and bituminous shale continued to deposition. Küçükkuyu formation is unconformably overlained by İlyasbaşı formation consisting of conglomerate, sandstone, siltstone, marn, limestone and tuffs. İlyasbaşı formation is conformably covered by Ezine volcanics composed of trachyandesite, basalt, tuff and volcanic breccia. On top of section, Quaternary young alluvial sediments, including semi- lithified block, gravels, sands and clay unconformably overlies the older units. In the study area, there exist folds and fault structures. The fold structures of the study area are anticlines and synclines and their axes are generally in NE-SW directions. The fractures are NW-SE and NE-SW directed normal faults and NNE-SSW and NW-SE directed srike slip faults and E-B directed oblique-slip normal faults. Based on the setting of the structures and statistical evaluation of the fractures, compressional regime operated in NW-SE direction. The Neogene units were deposited in a lacustrine environment, tectonically developed during the Early-Middle Miocene. In the same period contemporaneous volcanic lavas, tuffs and volcanic breccia were outpoured and transitional to sedimentary units within the basin.