İyon ark katmanlama tekniğiyle hazırlanan tin ince metalurjik filmlerde katmanlama parametrelerinin kaplama özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 84283
  2. Yazar: H. ÜLKÜ AHMETÇEOĞLU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ALANYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Malzeme yüzeylerinin modern seramik katmanlarla kaplanması konusundaki araştırmalar son yıllarda büyük bir ivme kazanmıştır. Elde edilen bu katmanların, yüksek sertlik, aşınma ve korozyon dayanımı ile ısısal kararlılıklarının kaplanan malzemelerin yüksek toklukları ile kombinasyonu bu malzemelerin endüstride yaygın olarak birçok değişik uygulama alanı bulmasına yol açmıştır. Bu çalışmada Kocaeli Ünivesitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde bulunan Metaplas MR 303 tip iyon ark katmanlama ünitesi kullanılarak, bu tekniğe ait üretim parametrelerinin katman özellikleri üzerindeki etkileri SEM, Görüntü analizi, mikrosertlik, pertometre teknikleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research efforts devoted for the development of thin ceramic coatings on various substrate materials have been accelerated in the recent years. The combination of the superior properties of these type of cpatings such as high hardness, high wear and corrosion resistance, and high termal stability with the high toughness of substrate materials has lead these type of composite materials to find a wide-spread industrial application. In this study, a Metaplas MR 303 type ion arc plating system which is situated at the Department of Metallurgical and Materials Engineering, Kocaeli University is used to produce coatings on hard metals. The production parameters such as bias voltage, current, coating duration are varried and their influence on the characteristics of the coatings are determined using SEM, image analysis, microhardness and perthometer technics. u