Tarihi cirimbolu köprüsü ve su kemerinin deprem etkisindeki yapısal davranışının incelenmesi
Investigation of the structural behavior of the historical cirimbolu bridge and aqueduct under the influence of earthquakes
  1. Tez No: 842890
  2. Yazar: CEMİLE ÜNVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarihi yapılar geçmiş ile günümüz arasında bir bağ oluşturmaktadır. Türkiye'de yaygın olarak görülen tarihi köprüler ve su kemerleri kültürel miras olarak önemli bir yere sahiptirler. Tarihi yapılar dikkatli bir şekilde incelenip gerekli analizleri yaparak çözüm önerileri geliştirilebilir ve bu yapılar aktif bir şekilde korunabilir. Yapıların korunması için deprem etkisindeki yapısal davranışlarının bilinmesi oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında, Isparta ili, Uluborlu ilçesinde bulunan Cirimbolu Köprüsü ve Su Kemeri ele alınmıştır. Tarihi köprü ve su kemeri, SAP2000 programı ile modellenip analiz edilmiştir. Bu analizler doğrultusunda tarihi köprü ve su kemerinin deprem etkisindeki yapısal davranışı incelenmiştir. Günümüzde en uygun yöntemlerden biri olarak kabul edilen sonlu elemanlar analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical buildings form a link with our past. Historical bridges and aqueducts, which are widely seen in Turkey, have an important place as cultural heritage. By carefully examining historical structures and making the necessary analyses, solution proposals can be developed and these structures can be actively protected. It is very important to know the structural behavior of structures under the influence of earthquakes for the protection of structures. In this thesis, Cirimbolu Bridge and Aqueduct located in Uluborlu district of Isparta province are discussed. The historical bridge and aqueduct were modeled and analyzed with the SAP2000 program. In line with these analyses, the structural behavior of the historical bridge and aqueduct under the influence of earthquakes has been examined. Finite element analysis method, which is accepted as one of the most suitable methods today, has been used.