Antioxidant and antimicrobial effects of Spirulina platensis supplemented with magnesium and zinc
Magnezyum ve çinko ile zenginleştirilmiş Spirulina platensis'in antioksidan ve antimikrobiyal etkileri
- Tez No: 842982
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, farklı seviyelerde magnezyum (Mg) ve çinkonun (Zn) bir siyanobakteri olan S. platensis'in büyümesi, biyoakümülatif kapasitesi, protein ve amino asit içeriği, fitokimyasal içeriği, antioksidan aktivitesi ve antimikrobiyal aktivitesi üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç, Spirulina üretimini, mineral stres koşullarına maruz bırakarak magnezyum ve çinko içeriği artırırken organik ve biyoaktif bileşiklerin üretimini iyileştirmeyi hedeflemek ve ardından bu zenginleştirilmiş Spirulina'nın antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesini değerlendirmektir. Bu sonuçlar, magnezyum ve çinko mineral zenginleştirmesinin deneme boyunca Spirulina hücre yoğunluğunu önemli ölçüde etkilemediğini göstermiştir. Kontrol grubundaki hücre yoğunluğu değerleri (0,230 ± 0,000) genel olarak mineral zenginleştirme uygulamalarınınkine benzer bulunurken, kontrol grubu en yüksek protein içeriğine (%70,34) sahip bulunmuştur. Magnezyumla zenginleştirilmiş gruplardan toplam fenol içeriği, çinko ile zenginleştirilmiş ve kontrol gruplarına göre önemli düzeyde yüksek olmuştur Zn-5 mg/L ile zenginleştirilmiş Spirulina biyoması, metanol ekstraktı için %101,346±9,274 ve etanol ekstraktı için %103,941±13,81 ile en yüksek DPPH inhibisyon derecesini göstermiştir. Tüm ekstraktlar 100 mg/mL konsantrasyonda E. coli, K. pneumonia, S. aureus, B. cereus, C. albicans ve A. flavus 'a karşı antimikrobiyal etki göstermiştir. Gram-pozitif S. aureus Mg-200 mg/L metanolik ekstraktlara en duyarlı bakteri türü olmuş, bunu sırasıyla 20 ± 1,31; 20 ± 0,00 ve 19,5 ± 0,61 mm çapındaki inhibisyon zonları ile Zn-5 mg/L ve Mg-100 mg/L izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of different levels of magnesium (Mg) and zinc (Zn) on the growth, bioaccumulative capacity, protein and amino acid content, phytochemical content, antioxidant activity and antimicrobial activity of S. platensis, a cyanobacterium. The aim is to produce Spirulina by exposing it to mineral stress conditions to enrich its magnesium and zinc content while enhancing the production of organic and bioactive compounds, followed by evaluating its antioxidant and antimicrobial activity. These results show that magnesium and zinc mineral enrichment did not significantly affect Spirulina cell density throughout the experiment. Optic density values in the control group (0,230 ± 0,000) were generally similar or close to those of the mineral enrichment treatments, while the control group had the highest protein content (70,34%). The total phenol content of the magnesium-enriched groups was significantly higher than that of the zinc-enriched and control groups. Spirulina biomass enriched with Zn-5 mg/L, showed the highest degree of DPPH inhibition 101,346±9,274% for the methanol extract and 103,941±13,81% for the ethanol extract. All extracts showed antimicrobial activity against E. coli, K. pneumonia, S. aureus, B. cereus, C. albicans and A. flavus at a concentration of 100 mg/mL. Gram-positive S. aureus was the most sensitive bacterial species to Mg-200 mg/L methanolic extracts, followed by Zn-5 mg/L and Mg-100 mg/L with inhibition zones of 20 ± 1,31; 20 ± 0,00 and 19,5 ± 0,61 mm diameter, respectively.