Neonatal dönem buzağılarda E. coli'nin neden olduğu sepsiste D vitamini uygulamasının inflamasyon, antimikrobiyal peptid ve D-dimer seviyeleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of vitamin D supplementation on inflammation, antimicrobial peptide and D-dimer levels in sepsis caused by E. coli in neonatal calves
  1. Tez No: 843101
  2. Yazar: EMRE EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SİNAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: Sepsis, yaşamı tehdit eden bir durum olup önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Sunulan çalışmada neonatal dönem buzağılarda E. coli'nin neden olduğu sepsiste D vitamini uygulamasının inflamasyon, antimikrobiyal peptid ve D-dimer seviyeleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma materyalini simental ırkı, 0-3 günlük yaş ve değişik cinsiyetteki 30 buzağı oluşturdu. Çalışma, 1'i kontrol (n=10), 2'si deneme (n=20) olmak üzere 3 gruptan oluştu. MT (Medikal Tedavi) grubu sepsisli buzağılardan oluştu ve bu gruba klasik tedavi uygulandı. MT + Dvit grubu, medikal tedaviye ilave olarak 20.000 IU/kg D3 vitamini IM yolla tek doz olacak şekilde uygulandı. Kontrol grubundakilerden bir kere, deneme grubundakilerden ise 0, 1, 3 ve 5. günlerde alınan kan örneklerinde Fe, NF-κB, TNF-α, IL-1β, IL-10, Katelisidin, D-dimer düzeyleri ve hematolojik (WBC, LYM, NEU, RBC, HGB, HCT) analizler; 0. ve 5. günlerde alınan kan örneklerinde ise biyokimyasal (GLU, ALT, AST, GGT, ALP, ALB, BUN, CREA, CK-MB, Ca) analizler yapıldı. Bulgular: D-dimer ölçümlerinin grup içi kıyaslamalarında MT grubunda T0 zaman dilimine göre 5 günlük süreçte bir fark oluşmazken (P>0.05), MT + Dvit grubunun T0 zaman dilimine göre T1 zaman diliminden itibaren bir azalma olduğu (P0.05). NF-ĸB ölçümlerinin grup içi kıyaslamalarında MT grubunda T0 zaman dilimine göre T5 zaman diliminde azalma (P0.05). TNF-α ölçümlerinin grup içi kıyaslamalarında MT grubunda T0 zaman dilimine göre T5 zaman diliminde azalma (P0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Sepsis is a life-threatening condition and one of the leading causes of death. The presented study aimed to investigate the effects of vitamin D application on inflammation, antimicrobial peptide and D-dimer levels in sepsis caused by E. coli in neonatal calves. Material and method: The study material consisted of 30 calves of Simmental breed, 0-3 days old and different genders. The study consisted of 3 groups, 1 control (n = 10) and 2 experimental (n = 20). The MT (Medical Treatment) group consisted of calves with sepsis and classical treatment was applied to this group. In the MT + Dvit group, 20,000 IU/kg vitamin D3 was administered IM as a single dose in addition to medical treatment. Fe, NF-κB, TNF-α, IL-1β, IL-10, Cathelicidin, D-dimer levels and hematological analyses (WBC, LYM, NEU, RBC, HGB, HCT) blood samples were taken from the control group once and on days 0, 1, 3 and 5 from the experimental group; Biochemical (GLU, ALT, AST, GGT, ALP, ALB, BUN, CREA, CK-MB, Ca) analyzes were performed on the blood samples taken on days 0 and 5. Results: In intragroup comparisons of D-dimer measurements, there was a difference in the 5-day period in the MT groups compared to the T0 time period (P>0.05), while there was a decrease in the T1 time period in the MT + Dvit group compared to the T0 time period (P0.05). In intra-group comparisons of NF-ĸB measurements, there was a decrease in the T5 time period compared to the T0 time period in the MT interval (P0.05). In intragroup comparisons of TNF-α measurements, MT intervals decreased in the T5 time period compared to the T0 time period (P0.05).