Türk vergi sisteminde katma değer vergisi tevkifatı uygulaması ve demir-çelik sektörüne getirilen KDV tevkifatının incelenmesi (2012-2023)
Evaluation of value added tax withdrawal and implementation principles in the Turkish tax system (2012-2023)
- Tez No: 843110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT ŞANVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türk Vergi Sisteminde Katma Değer Vergisi vergi türlerinden biri olup vergi gelirleri arasında yüksek paya sahiptir. Katma Değer Vergisi Kanunu'nda yer alan vergi sorumluluğu hükmü vergi KDV tevkifatının meşruiyetini sağlamaktadır. KDV tevkifatının Türk Vergi sistemi içerisindeki yerini ortaya koymak ve son on yıllık verileriyle durumu analiz etmek çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Katma Değer Vergisi'nin mükellef sayıları ve vergi gelirleri içerisindeki payı ve artışları ortaya konmak için analiz edilmiştir. Katma Değer Vergisi tevkifatının toplamı ve KDV gelirleri içerisindeki payının yıllar içerisindeki payı ortaya konmuş ve bu tevkifat uygulamasında yapılan değişikliklerle olan ilişkisi açıklanmıştır. Çalışmada en güncel olan KDV değişikliği tebliği baz alınarak demir çelik sektörüne getirilen tevkifat uygulaması ile vergi sistemizdeki tevkifat uygulamasının amaçların hangi noktasında olduğu ya da tevkifat uygulaması ile hedeflenen teorik amacın uygulamadaki karşılığı ortaya konmuştur. Çalışmamızda KDV tevkifatına dair kanunlar özelgeler gibi kanuni dayanaklarla birlikte teorik çalışmalara literatür taraması yapılarak yer verilmiştir. Vergi gelirleri, mükellef sayıları ve sektöre dair tablo ve grafiklere yer verilerek ikincil veri yöntemiyle çalışma tamamlanmıştır Çalışmamız sonucunda son yıllarda KDV gelirlerinin arttığı tespit edilmiş ancak getirilen yenilikler ve yapılan değişikliklerin mükellef açısından özellikle vergiye uyum noktasında ve vergiden kaçınma noktasında sonuçlar doğurdurğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Value Added Tax is one of the tax types in the Turkish Tax System and has a high share in tax revenues. The tax liability provision in the Value Added Tax Law provides the legitimacy of tax VAT withholding. The main subject of our study is to reveal the place of VAT withholding in the Turkish Tax system and to analyze the situation with the data of the last ten years. Value Added Tax was analyzed to reveal the number of taxpayers and its share and increases in tax revenues. The total Value Added Tax withholding and its share in VAT revenues over the years are presented and its relationship with the changes made in this withholding application is explained. In the study, the withholding application introduced to the iron and steel sector based on the most up-to-date VAT amendment notification, the withholding application in our tax system, and the practical equivalent of the theoretical purpose targeted by the withholding application are revealed. As a result of our study, it has been determined that VAT revenues have increased in recent years, but it is thought that the innovations and changes made have consequences for the taxpayer, especially in terms of tax compliance and tax avoidance.