Advanced algorithms and solution techniques for U-shaped assembly line balancing problems
U şekilli montaj hattı problemleri için gelişmiş algoritmalar ve çözüm teknikleri
- Tez No: 843503
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜRKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Montaj hattı dengeleme problemleri, iş içeriğinin farklı iş istasyonlarına tahsis edilmesini, istasyon sayısının en aza indirilmesi, iş içeriğinin adil tahsisi ve çevrim süresinin en aza indirilmesi gibi belirli kriterlerin optimize edilmesini gerektirir. U tipi yerleşim düzeni hat dengeleme sorunlarına yönelik olağanüstü verimliliği ve esnekliğiyle bilinir. BT aynı zamanda çalışanlara işbirliği ve sürekli öğrenme yoluyla becerilerini ve iş deneyimlerini geliştirme fırsatları sağlar. Ancak çoğu model Literatürde U hatlarının tüm potansiyelini göz ardı edip birkaç dar noktaya odaklanın Hat dengeleme için. Bu tezimizde görev atama konusunu ele aldık. iş istasyonlarını bölüm yöneticilerine ve çalışanlara daha fazla seçenek sunacak şekilde. Bu tezin ilk bölümünde, tamsayıların performansını artırmak için problemlerin mantıksal yapısından yararlanan etkili mantık kesmeleri geliştiriyoruz. hesaplama süresi açısından programlama modeli. Önerilen mantık kesintileri etkinleştirilir her istasyonda kutu paketleme sınırlarını kullanan model. Ayrıca boşta kalma süresi bilgisi ve istasyonlara görev atamalarının kombinasyonları hakkındaki bilgiler, Alternatif ödevlerin hakim olduğu çözümler üreten yöntemler de istismar ediliyor. Hesaplamalı deneyler, geliştirilmiş modelimizin, U tipi montaj hattının çözümünde daha önce geliştirilmiş tamsayı programlama modelleri dengeleme sorunları İkinci bölümde istasyonlara adil iş yükü atamanın yeni yollarını sunuyoruz. Modelimiz ortalama mutlak sapmanın en aza indirilmesi ve farkların karelerinin toplamı gibi farklı adalet kriterlerini karşılayabilmektedir. Bunun için de bir yöntem geliştiriyoruz. Belirli türdeki iş yüklerinin montaj hattı boyunca düzenli olarak dağıtılması. Bu taraftan, Çalışanlar arasındaki iş paylaşımı ve iletişimin faydaları artırılabilir. Yaklaşımımız aynı zamanda karar vericilerin uygun boş zamanı tahsis etmelerine de olanak tanır. belirli görev grupları. Bu üçüncü bölüm belirsiz görev süreleriyle ilgilidir. Yeni bir varyans geliştiriyoruz Stokastik U-hattı dengeleme sorununu çözmek için sınır temelli yaklaşım. the Varyans temelli yaklaşımın uygulanması önemli ölçüde daha basittir ve problem problemlerini verimli bir şekilde çözer, U-hatları için kullanılan diğer şansı kısıtlı modellerden daha iyi performans gösterir. edebiyat. Genel olarak, daha karmaşık montaj hattı dengeleme problemlerine kolaylıkla uyarlanabilecek ve yöneticilere, araştırmacılara ek seçenekler sunabilecek yöntemler sunuyoruz. ve karar vericiler.
Özet (Çeviri)
Assembly line balancing problems entail allocation of work content to different work stations, optimizing certain criteria like minimizing the number of stations, fair allocation of work content and cycle time minimization etc. The U type layout is known for its exceptional efficiency and flexibility for line balancing problems. It also provides workers with opportunities to enhance their skills and work experience through cooperation and continuous learning. However, most of the models in literature ignore the full potential of U-lines and focus on a few narrow aspects for line balancing. In this dissertation, we address the issue of assigning tasks to workstations in ways that offer more choices to line managers and workers. In the first part of this dissertation, we develop effective logic cuts that exploit the logical structure of the problems, to improve the performance of integer programming model in terms of computational time. Proposed logic cuts enable the model to utilize bin-packing bounds at each station. Moreover, idle time information, and the knowledge about combinations of task assignments to stations, that produce solutions dominated by alternative assignments, are also exploited. Computational experiments demonstrate that our enhanced model outperforms the previously developed integer programming models in solving U-type assembly line balancing problems In the second part, we present novel ways of assigning fair workload to stations. Our model is able to fulfill different fairness criteria like minimization of mean absolute deviation and sum of squared differences. We also develop a method for distributing certain types of workloads regularly along the assembly line. This way, work sharing and benefits of communication between the workers can be enhanced. Our approach also enables the decision makers to allocate appropriate idle time to certain groups of tasks. This third part deals with uncertain task times. We develop a new variance bounds based approach to deal with the stochastic U-line balancing problem. The variance based approach is considerably simpler to implement and solves the problems efficiently, outperforming other chance constrained models used for U-lines in literature. Overall, we present methods that can be adapted easily to more complex assembly line balancing problems and provide additional choices to managers, researchers and decision makers.