Balıkesir ili Balya ilçesindeki koyunculuk işletmelerinin ekonomik analizi
The effect of animal health on business success in sheep breeding in Balya district of Balıkesir
  1. Tez No: 843979
  2. Yazar: FURKAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Balıkesir İli Balya İlçesindeki Koyunculuk İşletmelerinin ekonomik analizini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın ana materyalini Bayla ilçesinden Basit Tesadüfi Örnekleme Yöntemine göre belirlenen ve araştırmacı tarafından yüz yüze yapılan 79 adet koyunculuk işletmelerinden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Çalışma sonuçlarına göre işletmecilerin yaş ortalamaları 49, koyun yetiştiriciliği deneyimleri 27 yıl, ortalama hane halkı sayısı 3, işletmecilerin %96'sı ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitime sahip olup %65'i kayıt tutmakla birlikte ortalama 105 da arazi işlemektedirler. Her işletmede ortalama 12,90 Büyükbaş Hayvan Birimi (BBHB) cinsinden hayvan bulunmakla birlikte hayvan başı 1,46 lt/gün olmak üzere 85 gün olan laktasyon süresi boyunca 124 lt süt elde edilmektedir. İşletmelerde koyun yetiştiriciliği üretim masrafları içerisinde en fazla payı %61,84 ile yem masrafları almaktadır (151.875,71 tl) bu yem giderlerinin %69,41' i' satın alınan yem, %30,59' u ise işletmede üretilen yemlerden oluşmaktadır. İşletmede yedirilen yem masraflarının % 82,45'i kesif yemden, % 17,55'i ise kaba yemden oluşmaktadır. Hayvansal üretim değeri işletme başına 689.484,74 bin tl'dir. Bu değerin % 15,69' u süt süt satışı, % 0,11' i yapağı satışı, % 66,44' ü kuzu satışı, % 4,30' u damızlık satışı, %13,45 ise PDKA' dan oluşmaktadır. İşletmelerin kuzu verimi %138'dir. Her işletme üretim dönem, sonunda BBHB başına 35.785,34 tl olmak üzere toplamda 461.630,85 tl net kâr elde etmektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the economic analysis of Sheep Breeding Enterprises in Balya District of Balıkesir Province. The main material of the study is the data obtained from 79 sheep breeding enterprises determined according to the Simple Random Sampling Method from Balya district and conducted face-to-face by the researcher. According to the results of the study, the average age of the operators is 49, sheep breeding experience is 27 years, the average number of households is 3, 96% of the operators have primary and secondary education, 65% keep records, and the average 105 also field of study. Although there are an average of 12.90 Cattle Units (CU) of animals in each enterprise, 124 liters of milk are obtained during the lactation period of 85 days, which is 1.46 liters/day per animal. Sheep breeding in enterprises receives the largest share of production costs in feed costs with 61.84% (151.875,71 TL). 69.41% of the feed expenses in question consist of purchased feed and 30.59% consist of feed produced at the enterprise. 82.45% of the feed costs fed in the enterprise consist of partial feed, and 17.55% of them consist of rough feed. The value of animal production is 689,484.74 thousand TL per enterprise. 15.69% of this value consists of dairy milk sales, 0.11% is fleece sales, 66.44% is lamb sales, 4.30% is stud sales, and 13.45% is PDKA. The lamb yield of enterprises is 138%. It was found that each enterprise made a net profit of TL 35,785.34 per CU at the end of the production period, a total of TL 461,630.85.