Topolojik iyi sıralılık kavramı üzerine
On the concept of topological well-ordered space
- Tez No: 844007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURÇ KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Topolojinin genel tanımı standart Öklid topolojisinin karakteristiklerine dayandığından, reel sayılardaki sıralama ile topolojisi arasındaki ilişkiler zaman içinde genelleştirilmiş ve birçok yönden incelenmiştir. Kısmi sıralı kümelerin, üzerindeki topoloji ile uyumlulu ğu birçok araştırmacı tarafından çalışılmıştır. Öte yandan; iyi sıralılık, küme teorisinin önemli bir kavramıdır. Ancak, topoloji ile iyi sıralılık kavramları arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Bu çalışmada, küme teorisindeki iyi sıralılığın topolojik genellemesi olarak gördüğümüz topolojik iyi sıralılık kavramı tanımlanmış ve temel özellikleri araştırılmış, graflar ile topolojik iyi sıralı uzaylar arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the general definition of a topology is based on the characteristics of the standard Euclidean topology, the relationships between the ordering on real numbers and its topology have been generalized over time and studied from many aspects. The compatibility of partially ordered sets with the topology on it has been studied by many researchers. Wellorderness, on the other hand, is an important concept of set theory. However, there is no direct relationship between topology and the concept of well-orderness. In this study, we define the concept of topological well-orderness, which we regard as a topological generalization of well-orderness in set theory, and investigate its basic properties. In addition, the relationship between graphs and topological well-ordered spaces is examined.