Roma paganizminin temel ritüelleri ve Hıristiyanlıktaki görünümü
Foundational rituals of Roman paganism and their influence in Christianity
  1. Tez No: 844275
  2. Yazar: ZEYNEP OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma Roma paganizminin temel inanç ilkelerini ve bu inancın Hıristiyanlık üzerindeki etkilerini konu edinmektedir. Geleneksel Roma dini ve Hıristiyanlık arasındaki bağlantı, Roma dönemi yazarlarının ve modern dönem araştırmacıların görüşleri kapsamında karşılaştırmalı bir metotla incelenmiştir. Eski Yunan, Mısır ve İran kültürünün etkisinde gelişen ve Hıristiyanlığın yayılma sürecine kadar varlığını devam ettiren Roma paganizminin imparatorluk için önemine işaret edilmiş ve bu çerçevede imparator kültünü oluşturan tarihsel ve sosyal zemin ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study discusses the basic belief principles of Roman paganism and its influence on Christianity. The relationship between traditional Roman religion and Christianity is investigated through a comparative approach, drawing on the perspectives of both ancient Roman authors and modern-day researchers. The significance of Roman Paganism, which evolved under the profound influence of Ancient Greek, Egyptian, and Iranian cultures, and continued its existence until the widespread adoption of Christianity, is addressed in its importance for the empire, shedding light on the historical and social underpinnings of the emperor cult.