Kadınlarda fertilite farkındalığının ve fertiliteyi etkileyen yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi
Determining fertility awareness and lifestyle behaviors affecting fertility in women
- Tez No: 844372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN DAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmada kadınlarda fertilite farkındalığının ve fertiliteyi etkileyen yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Örneklemi, 01.08.2022-31.10.2022 tarihleri arasında Sivas Akıncılar İlçe Aile Sağlığı Merkezine başvuran, 19-49 yaş aralığında ve araştırmaya katılmayı kabul eden 305 kadın oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Fertilite Farkındalık Ölçeği (FFÖ) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik ölçütleri, tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplarda t testi, ki-kare testi ve pearson kolerasyon analizi kullanılmıştır. Kadınların yaş ortalaması 36,41±7,85 (min-max: 20-49)'dır. FFÖ toplam puan ortalaması 64,17±11,63; bedensel farkındalık ortalaması 36,46±6,82; bilişsel farkındalık ortalaması 27,71±6,30'dur. Kadınların %59,6'sı orta, %36,1'i yüksek, %4,3'ü düşük düzeyde fertilite farkındalığına sahiptir. SYBDÖ-II toplam puan ortalaması 132,84±21,16; manevi gelişim 27,17±4,32; sağlık sorumluluğu 21,55±5,02; fiziksel aktivite 15,68±4,98; beslenme 21,90±3,96; stres yönetimi 20,49±3,82; kişiler arası ilişkiler 26,06±4,61'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine fertility awareness and lifestyle behaviours affecting fertility in women. The study was cross-sectional and descriptive. The sample consisted of 305 women aged 19-49 years who applied to Sivas Akıncılar District Family Health Centre between 01.08.2022-31.10.2022 and accepted to participate in the study. Data were collected with Personal Information Form, Fertility Awareness Scale (FAS) and Healthy Lifestyle Behaviours Scale-II (HRBS-II). Descriptive statistical criteria, one-way analysis of variance, independent sample t test, chi-square test and Pearson correlation analysis were used in the evaluation of the data. The mean age of the women was 36.41±7.85 years (min-max: 20-49). The mean total score of FAS was 64.17±11.63, the mean physical awareness was 36.46±6.82, and the mean cognitive awareness was 27.71±6.30. Among the women, 59.6% had medium, 36.1% had high, and 4.3% had low fertility awareness. The mean total score of HRBS-II was 132.84±21.16; spiritual development 27.17±4.32; health responsibility 21.55±5.02; physical activity 15.68±4.98; nutrition 21.90±3.96; stress management 20.49±3.82; interpersonal relationships 26.06±4.61.