Rainfall-runoff relationship in Murat River basin
Murat Nehri havzasinda yağiş-akiş i̇lişkisi
- Tez No: 844767
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSHAK YÜCE, PROF. DR. ALİ AYTEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma Türkiye'de Orta Fırat Nehri'ni oluşturan Murat Nehri Havzası'nda yağış-akış ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Havza ve alt havzaların sınırlarının ve özelliklerinin belirlenmesinde Coğrafi Bilgi Sisteminden yararlanıldı. Dokuz mevcut ve bir eski alt havza tespit edildi. Analizlerde on adet akım gözlem istasyonunun ortalama akım kayıtları ve otuz adet meteorolojik gözlem istasyonunun ortalama meteorolojik kayıtları kullanıldı. Veri güvenilirliği için homojenlik analizleri yapıldı. Eğilim analizlerinde Mann-Kendall eğilim testi kullanıldı. Yağış-akış ilişkilerini belirlemek için regresyonel analiz yöntemleri kullanıldı ve gelecek senaryolara yönelik hidro-meteorolojik değişkenlerin tahminlerinde zamana bağlı daha doğru denklemler elde etmek için mevsimsel indeksli hareketli ortalama yöntemi uygulandı. Taşkın mevsimlerinin incelenmesi ve benzer bölgelerin belirlenmesi için yönlü istatistik ve bağıl frekans yöntemlerinden yararlanıldı. Hidro-meteorolojik değişkenlerin değişim indeksleri belirlendi. Akış katsayılarının belirlenmesinde Thiessen poligonları ve izohiyet yöntemi kullanıldı. Ayrıca akarsu akışının iklim değişikliklerine duyarlılığını belirlemek için esneklik denklemi kullanılarak yağış esneklikleri belirlendi. Murat Nehri havzasında karşılaştırma yapabilmek için öncelikle havza alt havza ve üst havza olarak karşılaştırıldı. İkinci olarak iklim değişikliğinin etkisini görebilmek amacıyla gözlem dönemleri ikiye bölünerek bu iki gözlem dönemi arasında karşılaştırma yapıldı. Sonuçlar haritalarda ve tablolarda gösterildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine rainfall-runoff relationship in the Murat River Basin which constitutes the Middle Euphrates River in Türkiye. Geographic Information System was used to determine the boundaries and characteristics of the basin and subbasins. Nine existing and an old subbasin were determined. Mean flow records of ten flow observation stations and meteorological records of thirty meteorological observation stations were used in the analyses. Homogeneity analyses were made for data reliability. Mann-Kendall trend test was utilized for trend analysis. Regressional analysis methods were engaged to determine rainfall-runoff relations and moving average method was performed with seasonal index to get more accurate time-dependent equations for predictions of hydro-meteorologic variables for future scenarios. Directional statistics and relative frequencies methods were used to examine flood seasons and to determine similar regions in terms of flooding days in the basin. Rate of change indices of hydro-meteorological variables were determined. Thiessen polygons and isohyets method were used to determine runoff coefficients. Besides, precipitation elasticities were determined by using elasticity equation to determine the sensitivity of streamflow to climate changes. In order to make a comparison in the Murat River basin, first the basin was compared as lower basin and upper basin. Secondly, in order to see the effect of climate change, the observation periods were divided into two parts and a comparison was made between these two observation periods. Results are shown in maps and in tables.