Bronşektazili çocuklarda motor imgeleme,kognitif fonksiyonlar ve reaksiyon zamanının değerlendirilmesi
Evaluation of motor imagery, cognitive function and reaction time in children with bronchiectasis
  1. Tez No: 845824
  2. Yazar: AYŞENUR TEMİZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DENİZOĞLU KÜLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamızın amacı bronşektazinin hastalarda motor imgeleme yeteneği, reaksiyon zamanı ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerini araştırmaktı. Atlas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde 33 katılımcı çalışmaya alındı. İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalında takip edilen 13 hasta bronşektazi grubu, 20 sağlıklı çocuk ise kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm katılımcıların motor imgeleme yeteneği Hareket İmgeleme Anketi-3 ve Hareket İmgelemesinin Netliği Anketiyle, reaksiyon zamanı Nelson El-Ayak Reaksiyon Testiyle, kognitif fonksiyonlar İz Sürme Testi ve Stroop Testi ile, solunum fonksiyonları Solunum Fonksiyon Testi ile, fonksiyonel kapasite 6 Dakika Yürüme testi ile, dispne düzeyi Dalhousie Dispne ve Algılanan Efor Ölçeği ile, yaşam kalitesi Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ile ve hareket korkusu Tampa kinezyofobi ölçeği ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler sonucunda grupların demografik özellikleri benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of bronchiectasis on motor imagery ability, reaction time and cognitive functions in patients. 33 participants from Atlas University Faculty of Health Sciences were included in the study. 13 patients followed in the Department of Pediatric Chest Diseases, Department of Child Health and Diseases, Istinye University Faculty of Medicine Hospital, were divided into two groups: the Bronchiectasis group and 20 healthy children, the control group. Motor imagery ability with Movement Image Questionnaire-3, Vividness of Visual Imagery Questionnare, reaction time with Nelson Hand-Foot Reaction Test, Cognitive Functions with Trace Making Test and Stroop Test, Pulmonary functions with Pulmonary Function test, functional capacity was assessed with the 6 Minute Walk test, the level of dyspnea with the Dalhousie Dyspnea and Perceived Exertion Scale, the quality of life with the Children's Quality of Life Scale, and the fear of movement with the Tampa kinesiophobia scale. As a result of all evaluations, the demographic characteristics of the groups were similar (p>0.05).