Synthesis, characterization and antimicrobial studies of dopamine-related sulfonamide derivatives
Dopamin-bazlı sülfonamid türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal çalışmaları
  1. Tez No: 846100
  2. Yazar: MUDHAFAR SALLOOM AHMED AL TAMEEMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
N-[4-(pirimidinilsülfamoil)fenil] propionamid dopamin-bazlı sülfonamid türevleri sentezlendi. Bu bileşikler, 3-(3,4,5-trimetoksifenil)propionik asidin çeşitli sülfonamidlerle nükleofilik bir katılma/ayrılma reaksiyonundan hazırlandı. Kullanılan sülfonamidler, sülfadiazin, sülfamonometoksin ve sülfadimetoksin bileşikleriydi. Sülfonamid türevleri, özellikle sıtma enfeksiyonlarının tedavisinde antimikrobiyal aktiviteleriyle iyi bilinmektedir ve genellikle sıtma önleyici ajan pirimetamin gibi diğer sülfonamid ilaçları ile birlikte alınmaktadır. İlaç kombinasyonları, antimikrobiyal enfeksiyonlarla mücadelede tercih edilen yaklaşım yöntemidir. Bu araştırmanın amacı, geliştirilmiş ilaç uygulamaları için mikrobiyal hastalıklara karşı etkili kullanım için tek bir bileşik sentezlemekti. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları Elemental Analiz, 1H ve 13C NMR Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (NMR), Sıvı Kromatografi-Kütle Kütle Spektroskopisi (LC-MS-MS), Ultraviyole Görünür Spektroskopi (UV-Vis), Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve Fotolüminesans (PL). Sentezlenen dopamin-bazlı sülfonamid türevleri antimikrobiyal aktiviteler açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
N-[4-(pyrimidinylsulfamoyl)phenyl] propionamide dopamine-related sufonamide derivatives were synthesized. These compounds were prepared from the a nucleophilic addition/elimination reaction of 3-(3,4,5-trimethoxyphenyl)propionic acid with various sulfonamides. The sulfonamides used were used were sulfadiazine, sulfamonomethoxine and sulfadimethoxine. Sulfonamides derivative are well known for their antimicrobial activities, especially in the treatment of malarial infections and are often taken with other sulfonamide drugs, such as, the antimalarial agent pyrimethamine. Drug combinations are preferred method of approach for combating antimicrobial infections. The goal of this research was to synthesize a single compound for the effective use against microbial diseases for improved drug applications. The chemical structures of the synthesized compounds were characterized by Elemental Analysis, 1H and 13C NMR Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (NMR), Liquid Chromatography-Mass-Mass Spectroscopy (LC-MS-MS), Ultraviolet-Visible Spectroscopy (UV-Vis), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Photoluminescence (PL). The dopamıne-related sulfonamide derıvatıves derivatives synthesized were evaluated for antimicrobial activities.