Serebral palsili çocuklarda duyu profilinin denge ve gövde kontrolü üzerine etkisi
The effect of sensory profile on balance and trunk control in children with cerebral palsy
- Tez No: 846236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇOKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve amaç: Serebral Palsi (SP) kişiden kişiye farklılık gösteren fiziksel ve gelişimsel bir bozukluktur. Duyu işlemleme, denge ve gövde kontrol bozukluklarına sıkça rastlanır. Amacımız SP'li çocuklarda duyu profilinin denge ve gövde kontrolü ile ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) seviye I ve II, İletişim Fonksiyonu Sınıflama Sistemi (İFSS) seviye I ve II olan 32 kuadriparetik SP'li çocuk dahil edildi. Duyu profili değerlendirmek için Dunn Duyu Profili Anketi, denge için Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ), gövde kontrolü için Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS) kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda duyu profili parametrelerinin % 81,5'inde duyu işlemleme bozukluğu olan SP'li çocuk sayısı normal performans gösteren SP'li çocuk sayısından daha fazladır. Katılımcıların vestibüler duyuyu işlemleyebilme (p=0,014, r=0,429), propriosepsiyon (p=0,017, r=0,417), endurans ve tonus düzenlemeleri (p=0,036, r=0,372), uyarılara karşı hassasiyeti (p=0,011, r=0,444) ve arayışı (p=0,039, r=0,366) ile denge skorları arasında pozitif yönde ilişki bulundu. Uyarıları algılayabilme (p=0,014, r=0,430), vestibüler (p=0,034, r=0,377), oral duysal işlemleyebilme (p=0,008 r=0,463) ve uyarılara karşı hassasiyeti (p=0,039, r=0,367) ile gövde kontrolü arasında olumlu yönde ilişki bulundu. Sonuç: SP'li çocuklarda duyu işlemleme problemleri (vestibüler, proprioseptif, somotasensoriyel, oral ve birden fazla uyarıyı işlemleyebilme, fiziksel dayanıklılık ve tonus düzenleme, uyarıları algılama ve tepki gösterme) arttıkça denge ve gövde kontrolü sonuçları kötüleşti. SP'li çocukların rehabilitasyon programında duyu profilinin değerlendirilmesi ve tedavi seçenekleri arasına alınması önerilir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Cerebral Palsy (CP) is physical and developmental disorder. Sensory processing, balance, and trunk control disorders are common problems. The aim of our study is to investigate the relationship between sensory profile and balance and trunk control in children with CP. Method: 32 quadriplegic CP children with Gross Motor Function Classification System (GMFCS) levels I, II and Communication Function Classification System (CFCS) levels I, II were included. Dunn Sensory Profile Questionnaire used to evaluate the sensory profile, Pediatric Balance Scale (PBS), Trunk Control Measurement Scale (TCMS) used for balance for trunk control. Results: The number of children with CP who had sensory processing disorders in 81.5% of the sensory profile parameters was higher than the number of children with CP who showed normal performance. Positive relationship detected between participants' ability to process vestibular sense (p=0.014, r=0.429), proprioception (p=0.017, r=0.417), endurance and tone-related regulations (p=0.036, r=0.372), sensitivity (p=0.011, r=0.444), seeking (p=0.039, r=0.366) and balance scores. Positive relationship found between ability to perceive stimuli, (p=0.014, r=0.430), vestibular (p=0.034, r=0.377), oral sensory processing (p=0.008, r=0.463), and sensitivity to stimuli (p=0.039, r=0.367) and trunk control. Conclusion: As the sensory processing problems increased in children with CP (vestibular, somatosensory processing, ability to process multiple stimuli, oral, physical endurance and tone, proprioception, ability to perceive and react to timuli) the balance and trunk control results worsened. It's recommended that the sensory profile be evaluated in the rehab programme.