Sığır, koyun ve keçi sütlerinden izole edilen staphylococcus aureus izolatlarında metisilin ve antiseptik direnç genlerinin araştırılması
Investigation of methicillin and antiseptic resistance genes in stapylococcus aureus isolated from bovine, sheep and goat milk
- Tez No: 846304
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çiftlik hayvanlarından mastitis etkeni olarak en sık izole edilen patojenlerin başında Staphylococcus aureus gelmektedir. Antibiyotiklere karşı hızla direnç geliştiren Staphylococcus aureus antiseptik ve dezenfektanlara da direnç geliştirmektedir. Direnç genlerini hem kendi türlerine, hem de diğer bakterilere aktarabildikleri için önemli sorunlara yol açmaktadır. Bu çalışmada, Burdur ili ve çevre köylerinde sığır, koyun ve keçilerden toplanan süt örneklerinden fenotipik testler ile S. aureus olarak tanımlanan kolonilerin, genotipik olarak polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile doğrulanması, S. aureus izolatlarında metisilin ve antiseptik direnç genlerinin tespit edilmesi ve antibiyotik duyarlılıklarının incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla mastitis problemi bulunan işletmelerden 257 hayvandan (90 sığır, 107 keçi, 60 koyun) 694 adet süt örneği toplandı. Fenotipik testler ile (Gram boyama, katalaz, koagülaz, mannitol salt agar, DNase) 75 izolat S. aureus olarak tanımlandı ve 60'ı nuc genine spesifik primerler kullanılarak yapılan PZR ile S. aureus olarak doğrulandı. Bu izolatlarda metisilin (mecA, mecC) ve antiseptik (qacA/B,smr) direnç genlerinin varlığı PZR ile araştırıldı. İneklerden izole edilen S. aureus suşlarından 1'inde mecA geni tespit edilirken, S. aureus izolatlarında mecC geni saptanamadı. S. aureus izolatlarının 3'ünde qacA/B geni, 2'sinde ise smr geni belirlendi. Yapılan antibiyotik duyarlılık testleri sonucunda fenotipik olarak S. aureus olduğu tanımlanan 60 izolatın 24'ü sefkuinoma, 21'i penisiline, 9'u ampisilin sulbaktama 7'si oksitetrasikline, 6'sı amoksisilin klavulanik aside, 3'ü seftiofura, 2'si oksasiline, 1'i sefaperazona, 1'i sefoksitine dirençli bulundu. Sonuç olarak bu çalışma ile, S. aureus izolatlarında metisilin ve antiseptik direnç genlerinin düşük oranda saptanması, Burdur ili ve çevre köylerinde metisilin ve antiseptik direnç genlerinin henüz problem olmadığı, ancak bu bakterinin zoonotik öneme sahip olması nedeniyle halk sağlığı açısından önemli olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is one of the most frequently isolated pathogens as the causative agent of mastitis from farm animals. S. aureus, which rapidly develops resistance to antibiotics, also develops resistance to antiseptics and disinfectants. They cause significant problems because they can transfer resistance genes to both their own species and other bacteria. In this study, it was aimed to genotypicly confirm the colonies identified as S. aureus by PCR using phenotypic tests from milk samples collected from cattle, sheep and goats in Burdur province and surrounding villages, to detect methicillin and antiseptic resistance genes and to examine antibiotic sensitivities. For this purpose, 694 milk samples were collected from 257 animals (90 cattle, 107 goats, 60 sheep) from farms with mastitis problems. 75 isolates were identified as S. aureus by phenotypic tests (Gram staining, catalase, coagulase, mannitol salt agar, DNase), and 60 were confirmed as S. aureus by PCR using nuc gene-specific primers. The presence of methicillin (mecA, mecC) and antiseptic (qacA/B, smr) resistance genes in these isolates was investigated by PCR. While the mecA gene was detected in only 1 isolate, the mecC gene was not detected in S. aureus isolates. The qacA/B gene was detected in 3 of the S. aureus isolates and the smr gene was detected in 2 of them. As a result of the antibiotic susceptibility tests, 24 of the 60 isolates identified as phenotypically S. aureus 24 were cefquinoma, 21 were penicillin, 9 were ampicillin sulbactam, 7 were oxytetracycline, 6 were amoxicillin-clavulanic acid, 3 were ceftiofura, 2 were oxacillin, 1 was found to be resistant to cefoperazone and 1 to cefoxitin. As a result, with this study, it was concluded that methicillin and antiseptic resistance genes were detected at a low rate in S. aureus isolates, and that methicillin and antiseptic resistance genes were not yet a problem in Burdur province and surrounding villages, but that this bacterium may be important for public health due to its zoonotic bloom.