Modeling greenhouse gas emissions mitigation scenarios for municipal solid waste disposal: Troas, Çanakkale example
Evsel katı atık bertarafından kaynaklanan sera gazı emı̇syonularını azaltıcı senaryoların modellenmesı̇: Troas, Çanakkale örneği
  1. Tez No: 846438
  2. Yazar: AHMET AYBERK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA SEVİNÇ ŞENGÖR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Katı atık bertaraf sahalarının yönetimi kapsamlı çevresel etki stratejileri gerektirir. Çünkü bertaraf sahaları kaçak sızıntı suyu ve emisyonlar nedeniyle yeraltı suyu, toprak kirliliği ve hava kirliliğine neden olmaktadır. Başta CH4 emisyonları olmak üzere yüksek miktarda sera gazı emisyonuna neden olmaktadır. Atık bertaraf sürecinin her aşamasında açığa çıkan emisyonlar, yeryüzündeki sera gazı emisyonlarının en az %3'ünü oluşturmaktadır. Bu nedenle, sera gazı emisyonlarının azaltılmasını hedeflemek için doğrudan etkili katı atık yönetimi stratejileri uygulanmalıdır. Katı atık bertaraf sisteminin tüm bileşenlerinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini içeren toplama, işleme ve bertarafı kapsayan atık yönetimi hiyerarşisinin bu stratejilere uyarlanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, optimum atık yönetimi senaryosunu belirleyerek bir yerleşim yeri için belediye katı atıklardan (BKA) kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltabilecek bertaraf yöntemlerini sunmaktır. Senaryo bazlı atık yönetimi durumları Excel tabanlı bir makro ile simüle edilmiştir. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) yönergelerinde yer alan emisyon hesaplama kılavuzları referans alınarak bir model hazırlanmıştır. En basitten en karmaşık yönetim sistemine doğru ilerleyen atık bertaraf senaryoları modele entegre edilmiştir. Tasarlanan senaryolar, geri dönüşüm, metan geri kazanımlı düzenli depolama, farklı reaktör tipleriyle yakma, kompostlama ve anaerobik çürütme gibi birleşik bertaraf yöntemlerini içermektedir. Pilot bölgeden elde edilen atık türlerinin miktarları ve dağılımı referans alınarak BKA bertaraf emisyon hesaplama modeli çalıştırıldığında, bölgenin mevcut atık yönetimine göre çok daha az sera gazı salındığı sonucuna varılmıştır. Hesaplamalar sonucunda, önümüzdeki 20 yıl boyunca yönetilmeyen vahşi depolama alanlarından 1397,89 Gg CO2 eşdeğeri sera gazı salınacağını öngörmektedir. Metanın geri kazanılmasının mümkün olduğu düzenli bir depolama sahasında bu değer 870.322-505.03 Gg CO2 eşdeğeri aralığına düşürülebilir. Geri dönüşüm ve yakma sistemleri entegre bir şekilde uygulandığında 587,43-502,02 Gg CO2 eşdeğer aralığında sera gazı salınımı gerçekleşecektir. Biyolojik arıtma yöntemleri, tesisteki organik atıkların geri kazanımı ile bu sistemlere entegre edildiğinde emisyonlar 416,54-186,01 Gg CO2 eşdeğer GHG'ye düşürülebilmektedir. Sonuçlar, bertaraftan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını en aza indirme ve maksimum malzeme geri kazanımı sağlama hedeflerine dayanan BKA yönetim modelinin amacına ulaştığını göstermektedir. Senaryolar ve hesaplamalar, atık sahalarının yeniden canlandırılması, mevcut bertaraf yöntemlerinin iyileştirilmesi ve çevresel açıdan sürdürülebilir yönetim alışkanlıklarının kazandırılması konularında karar vericiler için referans bir çalışma olacaktır. Atık sektöründen kaynaklanan sera gazı emisyonlarının uygun modelleme ile en düşük seviyelere indirilebileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Management of solid waste disposal sites requires comprehensive environmental impact strategies. Because disposal sites cause groundwater, soil contamination, and air pollution due to fugitive leachate and emissions. It causes high amounts of greenhouse gas (GHG) emissions, especially CH4 emissions. Emissions released at every stage of the waste disposal process constitute at least 3% of GHG emissions over the earth. Therefore, effective solid waste management strategies should directly be implemented to target GHG emission reduction. The waste management hierarchy covering collection, treatment and disposal, which includes careful consideration of all components of the solid waste disposal system, needs to be adapted to these strategies. This study aims to present disposal methods that can reduce GHG emissions from municipal solid waste (MSW) for a settlement by determining the optimum waste management scenario. Scenario-based waste management cases were simulated with an Excel-based macros. A model has been prepared with reference to Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) based emission calculation guidelines. Waste disposal scenarios progressing from the simplest to the most complex management system are integrated into the model. The designed scenarios implicate combined disposal methods of recycling, landfilling with methane recovery, incineration with different reactor types, composting and anaerobic digestion. When the MSW disposal emission calculation model was run using the quantities and distribution of waste types obtained from the pilot region as a reference, it was concluded that much less GHG was emitted than the current waste management of the region. It is estimated as a result of calculations that 1397.89 Gg of CO2 eq GHG will be released from unmanaged wild dumpsites over the next 20 years. In a regular landfill site where methane recovery is possible, this value can be reduced to the range of 870.322-505.03 Gg CO2 eq GHG. If recycling and incineration systems are implemented in an integrated manner, GHG will be emitted in the range of 587.43-502.02 Gg CO2 eq. If biological treatment methods are integrated with organic waste recovery in facilities into these systems, emissions will be reduced to 416.54-186.01 Gg CO2 eq GHG. The results show that the MSW management model, based on the objectives of minimizing greenhouse gas emissions resulting from disposal and ensuring maximum material recovery, has achieved its goal. The scenarios and calculations will be a reference work for decision-makers on reviving waste sites, improving existing disposal methods and introducing environmentally sustainable management habits. It has been proven that GHG emissions from the waste sector can be reduced to the lowest levels with apropriate modelling.